آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو

به گزارش ایکوپرس، با وجود مشکلات فراوانی که به واسطه محدودیت های بین المللی در حوزه توسعه و مشارکت با منابع خارجی در توسعه سیستم ESC ایجاد شده، معاونت طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو (NPD) موفق به تولید و نمونه سازی سه دستگاه خودرو مجهز به ESC به عنوان یکی از الزامات جدید استاندارد شد.

برمبنای این گزارش،‌ آزمون های تایید این سیستم نیز در آزمایشگاه مرکز طراحی و توسعه محصولات جدید با موفقیت انجام شده است، انجام این آزمایش نیازمند مهارت و تبحر بالا در کنترل خودرو است که متخصصان آزمایشگاه دینامیک ایران خودرو قادر به انجام آن هستند. این آزمایشگاه گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ سازمان استاندارد ایران را داراست.

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو نقش بسیار زیادی در کاهش تصادفات جاده ای داشته و از سویی توان رقابت در بازار خودرو را افزایش می دهد.

گفتنی است، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو (ESC) با توجه به سنسورهایی که در اختیار دارد مسیر فرمان راننده را تشخیص داده و با مسیر واقعی خودرو مقایسه می کند. در صورت مشاهده انحراف از مسیر خودرو، وارد عمل شده و با اعمال نیروهای ترمزی، خودرو را به مسیر فرمان راننده باز می گرداند. این سیتسم علاوه بر عملکرد کنترل پایداری در دینامیک جانبی خودرو کارایی های دیگری از جمله جلوگیری از قفل شدن چرخ ها هنگام ترمزگیری، اعمال نیروی ترمز با توجه به وزن خودرو بر روی هر اکسل و جلوگیری از چرخش درجای چرخ ها در هنگام شروع به حرکت در سطوح لغزنده دارد.

همچنین در مواقعی که راننده به طور ناگهانی ترمزگیری می کند فشار هیدرولیک ترمزی را بلافاصله به حداکثر می رساند و در شروع حرکت در سربالایی نیز با نگه داشتن فشار ترمز از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری می کند.

درحال حاضر در صورت تامین قطعات مورد نیاز، ایران خودرو آمادگی تولید انبوه این محصولات را با نصب سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) را دارد.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.