احداث جاده در ساحل بندر ترکمن رفع ممنوعیت شد/ خطر همچنان در کمین آشوراده!

فرزاد علیزاده مدیر روابط عمومی ستاد مردمی نجات آشوراده در گفتگو با خبر تصویری در مورد طرح گردشگری آشوراده خبرهای تلخی را اعلام کرد و به مسئولان هشدار داد که به وضعیت فعلی رسیدگی کنند وی همچنین از فعالان محیط زیست خواست که در ایام تعطیلات هشیاری خود را نسبت به مناطق حفاظت شده کشور دوچندان کنند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که در روزهای اخیر در ساحل بندر ترکمن عملیات احداث جاده‌ای تحت عنوان راه ارتباطی به جزیره آشوراده آغاز شده است.علیزاده در خصوص اینکه آیا این خبر صحت دارد، یا خیر، گفت: بله دقیقا، بنا به چندین گزارش تصویری و عکس‌ها و اظهارات شاهدین حاضر در ساحل مشخص شده است که گروهی با تجهیزات از جمله بولدوزر و بیل مکانیکی حدود ۸۰۰ متر تا حریم دریا تجاوز کرده‌اند و مشغول جاده سازی و احداث سنگریز هستند که کاملا غیر قانونی و تخلف آشکار است. تا اینجائی که می‌دانیم این حرکت بدون هیچگونه هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط انجام شده و ظاهرا از پسروی آب دریا فرصت طلبی کرده و به این ساحل دست اندازی کرده اند.

او همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در مقابله با این حرکت غیر قانونی چه اقداماتی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: پیگیری‌ها و نامه نگاریهای ستاد مردمی نجات اشوراده منجر به ورود کارشناسان سازمان(محیط طبیعی) به این موضوع شد و سازمان با هشدار به مجری پروژه جلوی ادامه عملیات خاکبرداری را گرفت و کار متوقف گشت. چنانچه طبق اعلام رسمی معاون فرماندار بندرترکمن با دستور دادسرای بهشهر اجرای بخشی از طرح گردشگری جزیره آشوراده شامل ایجاد راه دسترسی از ساحل بندرترکمن به سمت دریا متوقف شد. متاسفانه با دستور دادستان محترم بندر ترکمن این پروژه رفع ممنوعیت شد و مجددا اجازه ادامه به فعالیت برای آن صادر شده است.

علیزاده در پاسخ به این پرسش که چگونه دو مرجع رسمی اداری و تصمیم گیرنده در فاصله یک شبانه روز دو رای کاملا متضاد صادر کرده‌اند، گفت: این موضوع برای ما هم جای سوال است، اما شایسته‌تر این بود که تا زمان روشن شدن تکلیف این پرونده (که مدتی است در دادسرای کارکنان دولت مفتوح است)، هیچ مرجعی و ارگانی در ارتباط با طرح گردشگری اقدامات عملی انجام نمی داد.

مدیر روابط عمومی ستاد مردمی نجات آشوراده در خصوص اینکه ستاد مردمی نجات آشوراده در مورد دستور مجدد عملیات جاده سازی در ساحل چه اقدامی انجام داده است، می‌گوید: قبل از هر چیز بلافاصله به سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، آقای کنعانی نامه‌ای نوشتیم و سپس موضوع را از طریق اداره کل مازندران پیگیری کردیم، همچنین با معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در تهران گفتگو گردیم و ایشان را در جریان تمامی جزئیات قرار دادیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات سمنا تاکنون نتیجه بخش بوده است، تصریح کرد: معاونت محیط طبیعی سازمان اظهار داشت که مراتب تخلف را طی نامه‌ای به استانداری گلستان تذکر داده اند و به آن‌ها هشدار داده‌اند که در صورت تکرار تخلف از اجرای کل پروژه خلع ید خواهند شد و اجازه پیشروی حتی یک سانتیمتر دیگر در ساحل را نخواهند داشت. لازم به ذکر است که در شرایط حساس کنونی یعنی نزدیک شدن به تعطیلات طولانی سال نو، این نگرانی وجود دارد که افراد سودجو و فرصت طلب از این فرصت استفاده کنند و آنچه که نباید بشود را انجام دهند و همه را در مقابل کار انجام شده قرار دهند. لذا از کلیه فعالان محیط زیست دعوت می کنیم در ایام تعطیلات هشیاری خود را نسبت به مناطق حفاظت شده کشور دوچندان کنند.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.