اختصاص ۵۰ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی-خسارت جبران ناپذیر سرمایه‌گذاری ارزی و سکه

سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح نشست امروز شنبه (۱۷ شهریورماه ۹۷) کمیسیون متبوعش با حضور عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: با توجه به جلسات فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی، این هفته برای مباحث اقتصادی و طرح اصلاح قانون بانکداری اسلامی نشستی برگزار شد.

وی افزود: در کنار بحث و بررسی اصلاح قانون بانکداری اسلامی، ما از آقای همتی خواستیم تا در جلسه حضور پیدا کرده و در خصوص آشفتگی بازار ارز و وضعیت نابسامانی آن در کشور موارد را برای ما ترسیم و اقدامات در دستور انجام را تشریح کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه جلسه به مدت سه ساعت به طول انجامید، مباحث خوبی در آن مطرح شد، همچنین ضمن آن تصمیمات اشتباه و غلطی که در گذشته گرفته شده بود، هنوز تبعات آن را در بازار و جامعه در حوزه ارز و طلا شاهد هستیم،‌نیز تشریح شد.

شاهرودی تصریح کرد: شاید به این سرعت مشکلات اقتصادی مرتفع نشوند اما تصمیمات جدیدی که در یک ماه گذشته در حوزه ارزی و بانک مرکزی انجام شده ناشی از این است که ما اطمینان لازم را حاصل کردیم تا کالاهای اساسی با نرخ دولتی تأمین شده و در حالت امن قرار دارند.

وی‌ ادامه داد: آقای همتی همچنین در جلسه امروز عنوان کرد که تا امروز رقم درشتی برای تأمین کالاهای اساسی مردم به بازار تزریق شده است و ما برای تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: با توجه به سخنان ارائه‌شده آقای همتی عنوان شد که از ابتدای سال تاکنون مبلغ ۵۰ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی تخصیص داده شده است که نزدیک به ۱.۱ آن فقط در یک ماه اخیر مصرف شده است.

شاهرودی همچنین با اشاره به دیگر اظهارات بانک مرکزی در نشست مذکور خاطرنشان کرد: همچنین عنوان شد که ما هیچ مشکلی در تأمین ارز، خرید، انتقال و ترخیص کالاهای اساسی در کشور نخواهیم داشت. برای کالاهای دیگر در حوزه نیما ما در یک ماه اخیر که بازار ثانویه ایجاد شده ۱.۳ میلیارد دلار عرضه ارز توسط بخش خصوصی به سامانه نیما انجام شده است. تقریباً ۸۰ درصد این مبلغ تقاضا بوده که ایجاد شده و فرآیند انجام آن در حال اجراست.

وی‌ ادامه داد: بخشی از آن هم بخشنامه‌های قدیمی بوده که مانند سابق برقرار است و بانک مرکزی این بخشنامه‌ها را به‌روز می‌کند و از سوی بانک مرکزی قول داده شد که تمام کالاهایی که در گمرکات به واسطه بخشنامه‌های قدیمی مانده و بعضاً داراری مشکلات ارزی پایان این هفته و نهایتاً تا یکشنبه هفته آینده مرتفع خواهد شد و ما شاهد تخصیص آن نوع از کالاهای اساسی و غیراساسی هم خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به دیگر جزئیات جلسه امروز عنوان کرد: آقای همتی همچنین این دو مقوله‌ای که نیاز کشور را برطرف می‌کند در زمینه کالاهای اساسی و ضروری، انتقال تکنولوژی و ماشین‌آلات را اطمینان خاطری برای تأمین ارز آن از دو محل بانک مرکزی و بخش خصوصی در سامانه نیما داد.

شاهرودی اضافه کرد:‌ بخش سوم مباحث انجام‌شده در جلسه امروز فضای بازار ارز و التهابات موجود در آن بود. نمایندگان در این جلسه عنوان کردند که ما شاهد کاهش و افزایش قیمت ارز و نوسانات شدید آن هستیم. در این جلسه عنوان شد ما باید بر این اعتقاد داشته باشیم که درگیر جنگ هستیم و اکنون موشک‌باران کشور توسط رسانه‌های خارجی و تصمیماتی است که کشورهای معاند ما انجام می‌دهند.

وی یادآور شد: به نوعی ما درگیر جنگ روانی هستیم و هجمه ما بیشتر از جنس هجمه‌های روانی است. لذا باید تلاش شود تا رسانه‌های داخلی این همراهی را با رسانه‌های خارجی نداشته باشند و به این التهاب دامن نزنند.

شاهرودی ادمه داد: ما یقین بر این داریم که بازار موجود بازار حباب است و بیشتر جو روانی است و بخشی از آن هم سیاسی و بخشی از آن هم ناشی از بی‌تدبیری‌هایی است که در گذشته انجام شده و اکنون هم گاهی اوقات توسط مسئولان اقتصادی انجام می‌شود.

وی گفت: آقای همتی در جلسه امروز عزم جدی داشت برای اینکه انسجام را در حوزه بازار ارز به وجود آورد که تا حدودی این اتفاق افتاده است و بازار دچار یک آرامش و ثباتی شده است اما می‌بینیم با یک سخنرانی، مصاحبه و پیام بازار ارز دچار چالش می‌شود و افزایش اینها ناشی از این است که این افزایش و نوسانات هیچ کدام واقعی نیست بلکه کاذب و دستخوش مباحث سیاسی و روانی جامعه است.

«نکته قابل توجه در این جلسه این بود که عنوان شد ما به کسانی که در این بازار چه در حوزه ثبت و یا دلال‌بازی ورود می‌کنند و چه آنهایی که احساس می‌کنند باید نقدینگی‌شان را تبدیل به دلار کنند هشدار می‌دهیم که در این بازار متزلزل هرگونه سرمایه‌گذاری روی ارز و سکه ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری را متوجه افراد کند که گاهاً تمام هستی‌شان را تبدیل به نقد می‌کنند و آن نقدینگی را تبدیل به ارز و سکه می‌کنند».

حسینی شاهودی اضافه کرد: بنابراین اگر ریزشی را ما در بازار ارز شاهد باشیم با تدبیرهای بانک مرکزی و دولت در این زمینه، ریزشی بسیار ناگهانی و بسیار خطرناک خواهد بود، البته برای کسانی خطرناک خواهد بود که در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ما ممکن است شاهد کاهش بسیار زیاد ارز و طلا در بازار باشند چراکه خیلی‌ها از این نوع سرمایه‌گذاری پشیمان شوند.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.