امکان انسداد چاه‌های نفت در صورت توجه ویژه به بخش کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “خبرتصویری”به نقل از ایرنا- وزیر جهادکشاورزی گفت: ‌کشاورزی بخشی بسیار جذابی است که اگر برنامه‌های دقیقی برای استفاده از آن نوشته شود، می‌توان با عواید آن درب چاه‌های نفت را برای همیشه بست.

«کاظم خاوازی» روزدوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به جذابیت‌های بخش کشاورزی،  افزود: رصد مسائل کشور حاکی از دستگیری بخش کشاورزی در زمان تنگنا و فشارهای ناخواسته است و بخش زیادی از موضوع اقتصاد بدون نفت شاید از طریق این بخش قابل تحقق باشد.

وی بیان ‌داشت: با این وجود، بخش کشاورزی در سال‌های گذشته مغفول مانده و متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها به آن توجه نشده است، در حالی که توجه ویژه به آن می‌تواند تضمین‌کننده آینده همه فرزندان این رمز و بوم باشد.

وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان‌کرد: ‌به جرات می‌توان گفت در جهان، هیچ کشوری به اندازه ایران پتانسیل آبزی‌پروری ندارد، همچنین سرزمین‌های ناشناخته‌ای مثل استان سیستان و بلوچستان داریم که می‌تواند قطب تولید میوه‌های گرمسیری باشد.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی مظلوم واقع شده، به بخش صنعت اشاره کرد و گفت:‌ اگر همان‌قدر که به صنعت خودروسازی داخلی توجه شده بود به ظرفیت‌های تولید ادوات و ماشین‌آلات مورد نیاز بخش کشاورزی توجه می‌شد، می‌توانستیم در تولید محصولات، همچنین بهره‌وری آب ارتقای فوق‌العاده‌ای داشته باشیم.

خاوازی، با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در دولت «تدبیر و امید» در بخش کشاورزی، به ارتقای ضریب مکانیزاسیون از ۱.۲ در ابتدای دولت به ۱.۸ در حال حاضر اشاره کرد و گفت: ‌در هفت سال گذشته بیش از ۱۱ هزار تراکتور در کشور تولید شد، اما کشاورزان هنوز برای دریافت امکانات این‌چنینی در صف و نوبت هستند.

وی خواستار احداث ده‌ها کارخانه تولید تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی در کشور به منظور ورود سریع‌تر فناوری به بخش کشاورزی شد و گفت: در مجموع، نگاه جامع و کامل عملیاتی و اجرایی نسبت به این بخش در مقایسه با سایر بخش ها ضعیف است، در حالی که می‌تواند تاثیر زیادی در اشتغال‌زایی و صادرات داشته باشد.

این عضو کابینه دولت تاکیدکرد: ‌امکانات زیادی از جنگل، مرتع، آب، خاک، زراعت، بیابان و حتی آب در اقیانوس هند در اختیار داریم که هر یک از آنها می‌تواند منابع عظیمی از اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی برای کشور به دنبال داشته باشد.

وی با یادآوری اینکه گستره فعالیت وزارت جهادکشاورزی از اعماق اقیانوس تا نوک قله کوه‌ها و دل جنگل‌ها است، خاطرنشان‌کرد: ‌در موضوع گیاهان دارویی ایران می‌تواند یکی از قطب‌های بزرگ جهان باشد، همچنین با توسعه زراعت چوب می‌توان فاضلاب‌ها را جذب کرد و ارزآوری داشت.

خاوازی بیان‌داشت: ذخایر عظیمی در خلیج‌فارس، دریای‌عمان و دریای خزر داریم که به آنها توجه نشده است، در حالی که محیطی مناسب در تولید جلبک و آبزیان هستند که هر یک از آنها علاوه بر تغذیه، در علم پزشکی نیز کاربرد داشته و منشایی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی است.

وزیر جهادکشاورزی، به حجم عظیم نقدینگی کشور اشاره کرد و گفت: جذب این نقدینگی می‌تواند علاوه بر سرمایه‌گذاری در بخش، به ارتقای نشاط و شادابی جامعه کمک کند.

وی بیان‌داشت:‌ این در حالی است که به‌طور مثال میوه عناب و نحوه استفاده از آن هنوز در کشورمان به خوبی شناسانده نشده، در استفاده از زرشک و زعفران و بازاررسانی آنها مشکل داریم و در  بخشی همچون ماهیان زینتی ظرفیت بالایی برای صادرات به خارج از کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه در بحث آبخیزداری اتفاقات بسیار مثبتی در سال‌های گذشته رخ داده، به برنامه های بیابان‌زدایی  و زراعت چوب -که یکی از آرزوهای همه مسوولان بوده-  اشاره کرد.

کاهش فشار به جنگل‌ها با اجرای زراعت چوب

وزیر جهادکشاورزی گفت: امسال زراعت چوب در گستره ای به وسعت حدود ۳۰ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده تا فشار بر جنگل‌ها کاسته شده و مساله توقف برداشت و تنفس جنگل که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید زیادی داشتند، تحقق یابد.

وی با تاکید بر اینکه کارهای زیادی در بخش کشاورزی  انجام شده که باید به اطلاع مردم ایران برسد، افزود: باید ظرفیت‌های موجود در بخش‌های مختلف را به خوبی منعکس کنیم تا سرمایه‌گذارها تشویق به حضور در این بخش شوند.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.