ایران از مرز تولید ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در حاشیه مراسم ختم مرتضی صفاری نطنزی نماینده نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده را رد کرده یا خیر؟ گفت: تا جایی که من اطلاع دارم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده و این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم و شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام خواهیم داد و این اقدامات را از حقوق خود در برجام می‌دانیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر آمریکا اینستکس را نیز تحریم کند چه باید کرد؟ گفت: این مشکل اروپایی هاست. خودشان باید مشکل را حل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اعلام کرده ایم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده لذا جمهوری اسلامی همانطور که قبلاً برنامه خود را اعلام کرده است، این برنامه را اجرا خواهد کرد. برنامه مرحله اول در مورد ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در حال اجرا است.

وی افزود: مرحله بعد هم اعلام شده که در مورد سقف ۳.۶۷ است که در مرحله بعد اجرا خواهیم کرد.

وزیر خارجه گفت: در نامه ریاست محترم جمهوری صراحتاً اعلام شده است در صورتی که آنها اقدامات لازم را برای اجرای تعهدات خود انجام دهند، اقدامات ما قابل بازگشت است. اما اگر اقدامات لازم را انجام ندهند، ما براساس ماده ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته ایم که اقدامات خود را انجام دهیم. ماده ۳۶ کاملاً واضح است و حق ایران در این ماده کاملاً مشخص شده است.

وی با بیان اینکه ماده ۳۶ ضمانت اجرای برجام است، گفت: اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجراهایی که در داخل برجام دیده شده است نیز ارزش قائل باشند.

ظریف تأکید کرد: اقدامات ایران در راستای حفاظت از برجام از طریق اجرای ضمانت اجرایی است.

وزیر خارجه ایستکس را حرکت مقدماتی برای اجرای تعهدات اروپا خواند و اظهار داشت: تعهدات اروپا در بند یک تا سه برجام صراحتاً اعلام شده است. در این بند نتایج اقدامات اروپا را نیز بیان کرده است. مردم ایران باید نتایج اقدام را ببینند.

ظریف خاطرنشان کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام و اجرای ماده ۳۶ توسط ایران که در بدو خروج آمریکا از برجام در ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ انجام شد، اروپایی‌ها ۱۱ تعهد دادند که اینستکس هیچیک از آن تعهدات نیست بلکه مقدمه‌ای برای اجرای آن تعهدات است.

وی افزود: اروپایی‌ها تاکنون نه تنها اصل تعهدات را اجرا نکردند بلکه مقدمه اجرای تعهدات آنها بعد از حدود ۱۴ ماه تازه در مرحله عملیاتی شدن است.

وزیر خارجه کشورمان در مورد عملیاتی شدن اینستکس تصریح کرد: هنوز اطلاع کافی در این خصوص وجود ندارد.اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات اروپا معنا ندارد. اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در مورد تضمین فروش نفت ایران، تضمین حمل و نقل، بازگشت دارایی‌های ایران، عوائد فروش نفت که تضمین داده بودند، عمل کنند.

ظریف خاطرنشان کرد: این ۱۱ تعهد سه بار تکرار شده است. در جلسه اول با اروپا، در جلسه با ۱+۴ در سطح وزرا و در جلسه‌ای در حاشیه جلسه سازمان ملل متحد تکرار شده است. اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام نداده اند و اینستکس که مقدمه تعهدات است تاکنون کامل انجام نشده است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.