تکلیف خرید هواپیماهای بوئینگ را از وزارت راه پیگیری می‌کنم/حقوق کارمندان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد/درباره مباحث دفاعى با کسی مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش  آنا، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری و در پاسخ به خبرنگار آنا، درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور و‌ انتقاد ایشان به عملکرد برخی مدیران گفت: صحبت هایی که رئیس جمهور روز گذشته و پیش از این گفتند کاملا طبیعی بود و در پی برخی نگرانی ها از برخی صحبت ها و انتقادها بوده است.

وی افزود: ایشان همیشه از این‌گونه صحبت ها انجام داده اند و چون نسبت به وزرا شناخت دارند اینگونه صحبت ها را عنوان و مواضع خود را اعلام می‌کنند.

نوبخت ادامه داد: آقای رئیس جمهور انسان بسیار زیرکی هستند و بنای ایشان همواره این بوده که به وعده هایی که در ایام انتخابات به مردم داده اند عمل کنند. ایشان سیاست ها را به وزرا اعلام کرده اند، همیشه رسانه ها به دنبال این بودند که همه چیز شفاف باشد، مواضع اقای رئیس جمهور هم همیشه این بوده که با ورزا و‌مدیران و‌ مردم شفاف باشند.

سخنگوی دولت ادامه داد: اینکه انتقادی و‌صحبتی انجام شده است دلیل بر این نیست که حتما نارضایتی وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اما اگر صحبت هایی شده و‌برآورد منتقدان این بوده است که قرار است تغییراتی در کابینه یا مدیران انجام شود، بنده بی اطلاع هستم.

نوبخت گفت: اما آنچه مسلم است ایشان هر اقدامی که در جهت منافع مردم باشد و در محقق شدن اهداف و وعده های ایشان کمک کند ‌از آن دریغ نمیکنند، حتی اگر با تغییرات همراه باشد. ‌

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به خبرنگار دیگری در خصوص مصوبه روز گذشته هیات دولت درباره تصویب برنامه پیشنهادی گروه ملی آب برای مقابله با تنش آبی، اظهار کرد: این برنامه از سوی کارگروه ملی آب تهیه شده و حاوی برنامه ای برای مقابله با تنش آبی است که شورای آب و نهایتا هیئت دولت آن را تصویب کرد و ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این طرح پرداخت خواهد شد که ۷۰۰ میلیارد آن از منابع وزارت نیرو و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز توسط سازمان برنانه و بودجه پرداخت خواهد شد.

وی افزود: نزولات جوی در بهار توانسته بخشی از این کمبود آب را تامین کند، اما کماکان با کمبود منابع مواجه هستیم.

نوبخت با بیان اینکه در یک ماه نخست سال ۹۷، تراز بازرگانی ایران افزایش داشته است گفت: بر اساس گزارش گمرک، واردات ۲ میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار و صادرات ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بوده است که بر این اساس، واردات ۷.۷ درصد افزایش و صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی همچنین گفت: با توجه به اجرایی شدن سیاست‌های جدید ارزی دولت، تاکنون برای ۱۵ هزار و ۴۰۳ فقره کالا بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون یورو ارز تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.

نوبخت افزود: ما انتظار داریم سازمان حمایت از مصرف کننده و تعزیرات در این موضوع نظارت داشته باشند و هیچ توجیهی پذیرفته نیست، حالا که دولت برای کالاهای اساسی و دارو که با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ وارد می‌شود، این شرایط را در نظر گرفته نباید این اقلام قیمت بالاتر عرضه شود و باتوجه به شوکی که به بازار ارز وارد شد، ما قول دادیم که مهار شرایط را انجام دهیم و قصدمان محدود کردن مردم نیست، بلکه مهار شرایط و شفاف‌سازی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر معامله‌ای در بازار انجام شود که با نرخ‌هایی غیر از نرخ‌های اعلام شده، صورت گرفته، نباید آن را به کل اقتصاد تعمیم داد چرا که از نظر ما خارج از این چارچوب غیرقانونی انجام شده است. به هرحال وظیفه ماست که مردم را در سختی قرار ندهیم، چرا که ما برای ۸۰ میلیون نفر تصمیم می‌گیریم.

وی با اشاره به در پیش رو بودن هفته معلم اظهار کرد: هر سال در هفته معلم بنا بر ضرورت پرداخت‌هایی داریم و روز گذشته هم با وزیر آموزش و پروش صحبت کردیم و مقرر شد با تنخواهی که به آموزش و پرورش داده می‌شود، حق الزحمه امتحانات و خرید خدمت پرداخت شود.

نوبخت ادامه داد: سال گذشته بعد از پرداخت‌ها به آموزش و پرورش به من اطلاع دادند که ۹۸ میلیارد تومان از حق الزحمه معلمان پرداخت نشده که به سرعت به سازمان برنامه و بودجه دستور پرداخت دادم و مسئولان امر هم توبیخ شدند که چرا باوجود پرداخت دولت این مبلغ پرداخت نشده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما باید افرادی که از درآمد بیشتری دارند اخذ مالیات بیشتری داشته باشیم و اشخاصی که کمتر درآمد دارند کمتر دریافتی داشته باشیم. اما کسانی هستند که از چتر مالیاتی فرار می‌کنند ولی ما سیستمی را طراحی کردیم که افراد دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

وی با اشاره به وضعیت قرارداد بوئینگ و خرید هواپیما گفت: تا جایی که می‌دانم برای واردات هواپیما که به روش اجاره به شرط تملیک بود، تعدادی هواپیما وارد شده است اما تا کنون که وزارت راه چیزی را منعکس نکرده است اما پیگیری می‌کنم که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به گفت‌وگوی حسن روحانی با رئیس‌جمهور فرانسه و بیان این که گفت‌وگو بین دو رئیس‌جمهور درباره برجام بوده است، اظهار کرد: قصد این تماس این بوده است که رئیس جمهور فرانسه می‌خواسته گزارش دیدار را با ترامپ بدهند و قصدش بیان نوع نگاه‌ها و متغیرها بود که چیز متفاوتی با گذشته نبود و پاسخ ایران هم مشخص است.

وی افزود: موضع ما در برجام مشخص است، برجام یک سند است و هیچ سند دیگری وجود ندارد. مسائل موشکی جزء مواضع نظامی ماست. ما با کشورهای منطقه بر سر تروریسم بحث می‌کنیم اما درباره مباحث دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم. ما یک کشور مستقل هستیم و یک آزمون ۴۰ ساله را پشت سر گذاشته‌ایم.

سخنگوی دولت با اشاره به اصلاحات مربوط به عوارض خروج از کشور، نیز گفت: اصلاحاتی در این امور انجام شده است و قصد دولت از مباحث عوارض شامل دانشجویان نمی‌شود تا دچار مشکل نشوند و در این زمینه کارگروهی هم وجود دارد که اوضاع را رصد می‌کند و بانک مرکزی نیز برای پرداخت‌ها برنامه مشخص دارد.

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رییس جمهور موافق انتخاب یکی از وزیران به عنوان شهردار تهران است و آیا هر فردی برای شهرداری انتخاب شود در جلسات دولت حضور می یابد، اظهار کرد: ما به اعضای شورای شهر اعتماد داریم، آنان انسان‌های فهیم و صاحب تجربه‌ای هستند و هر کسی را انتخاب کنند دولت با شهردار منتخب همکاری می‌کند و انتخاب درست آنان را در آینده شاهد خواهیم بود.

وی افزود: محمود حجتی وزیری لایق، شایسته و صادق ویکی از افراد آینده نگر است که بخش کشاورزی را خوب تشخیص می دهد، پس طبیعی است که دولت راضی نباشد چنین فردی را از دست بدهد. همچنین افراد شریفی در لیست نامزدهای شورای شهر برای شهرداری تهران حضور دارند و باید توجه داشت که قوت بخشیدن به شهرداری باعث ضعف در قوه مجریه نشود.

نوبخت تاکید کرد: حضور شهردار در جلسات هیئت وزیران موید این موضوع است که علاقمند هستیم با منتخب شورا همکاری داشته باشیم اما این باعث نمی شود که چون شهردار حضور موثری در هیات وزیران دارد ما در حوزه اختیارات شورا دخالتی داشته باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند فعالیت های اقتصادی کشور تحت تاثیر تایید مجدد برجام از سوی ترامپ بوده است، گفت: ممکن است در برخی تصمیم های خاص به عنوان متغیر برون زا عواملی اثرگذار باشد ولی در همه چیز اثر ندارد ولی ممکن است برخی از رفتارها عده ای را هم مرعوب کرده باشد اما به هرحال بحث اصلی این است که آیا این موضوع در شاخص های اصلی اقتصاد موثر بوده است یا خیر که خوشبختانه شاخص نرخ بیکاری تقلیل یا کاهش و شاخص نرخ اقتصادی بنا به گزارش صندوق بین المللی پول افزایش یافته است و اینکه چنین موضوعی بخواهد اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد، این طور نیست.

نوبخت در واکنش به طرح گلایه‌هایی از سوی برخی مسافران در مورد پرداخت نکردن ازر ۴۲۰۰ تومانی از سوی بانک‌ها به آنان اعلام کرد: حتما باید بانک این ارز را پرداخت کند و اگر غیر از این باشد، ما برخورد می‌کنیم. به هر حال ما در شرایط سختی قرار داریم و باید به صورت شفاف با مردم حرف بزنیم. ما در هواپیمایی نشسته‌ایم که دارد وارد ابر می‌شود و می‌گویند باید کمربندها را محکم ببندیم. بهرحال شرایط سخت شده است

وی همچنین درباره بازداشت مدیرمسئول روزنامه شرق اظهار کرد: ما حمایت از شفافیت و مسئولیت رسانه‌ای را از منظر حقوق شهروندی می‌دانیم، مطمئن باشید دولت از منظر حقوق شهروندی موظف به حمایت از رسانه‌ها است.

وی درخصوص مطالبات کارگران معدن یورت تاکید کرد: همان زمان برای کمک به حادثه‌ای که اتفاق افتاد، سازمان برنامه و بودجه پرداخت‌هایی انجام داد، وزیر کار هم پیگیر ماجرا بود و اعلام می‌کنم که اگر پرداخت دیگری هم مانده، آن را اعلام کنند چرا که دولت به قشری کارگران که مولد اقتصاد ما هستند، نگاه ویژه‌ای دارد.

نوبخت درباره آمار دقیق زندانیان ایرانی خارج از کشور نیز اظهار کرد: وزارت امور خارجه دقیقا می‌داند در هر کشوری چند ایرانی زندانی هستند و به چه جرمی دستگیر شده‌اند. هفته‌های گذشته هم آقای رئیس‌جمهور به ترکمنستان سفری داشتند که طی آن، آزادی تعدادی از شهروندان ایرانی صورت گرفت

سخنگوی دولت با اشاره به بازگشت نخبگان ایرانی به کشور و برخی مشکلاتی که برای آنان تصریح کرد: یکی از موارد همکاری قوا همین است. چون وقتی در دو مورد چینین اتفاقی رخ دهد، دیگر کسی رغبت نمی‌کند به کشور خودش کمک کند اما اخباری که آقای ستاری دادند نشان می‌دهد تعدادی از این افراد به داخل آمده‌اند و کار می‌کنند.

نوبخت در پایان به مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه اشاره کرد و با ارائه گزارشی از وضعیت آنان گفت: بهترین اقدام این است که تعدادی از اصحاب رسانه به این استان سفر کنند و از خدماتی که دولت برای جبران خسارت و نوسازی انجام داده، مطلع شوند. با این سفر مشخص می‌شود مردم در چه وضعیتی هستند. البته قطعا آنها مشکلاتی دارند و در رفاه نیستند، پایان کار زمانی است که بازسازی‌ها کامل شود و امیدواریم این کار به زودی صورت بگیرد. ما همه توان اجرایی و مهندسی کشور را به این منظور به کار می‌گیریم. البته سازمان برنامه و بودجه تاکنون اعتبارات قابل توجهی تخصیص داده است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.