جلسه پرحاشیه صحن مجلس بعد از روزها تعطیلی

اولین جلسه مجلس درباره کرونا با حواشی همراه بود و تاخیر دولتمردان برای حضور در صحن مجلس با گلایه رئیس جلسه همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “خبرتصویری” به نقل از خبرآنلاین، جلسه علنی مجلس بعد از چند هفته تعطیلی برای نخستین بار در سال ۹۹ آن هم با موضوع کرونا تشکیل شد. جلسه‌ای که غایبانی هم داشت و حواشی از همان دقایق اول دامن‌گیرش شد.

ساعت حدودا ۹ و ۱۵ دقیقه بود که پزشکیان زنگ علنی شدن مجلس را به صدا درآورد در این جلسه قرار بود وزیر کشور، وزیر بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه سخنرانی کنند. وقتی قاضی‌زاده عضو هیات رئیسه از نمکی وزیر بهداشت دعوت کرد تا پشت تریبون قرار بگیرد امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور اعلام کرد وزیر در مسیر است و هنوز نیامده است. همین موضوع موجب شد تا پزشکیان که ریاست مجلس را به عهده داشت با لحنی انتقادی بگوید: یعنی وزرا نمی‌توانستند ساعت ۹ به مجلس برسند؟ قرار بو وزیر ساعت ۹ در مجلس حضور داشته باشند و الان ساعت ۹ و نیم است؛ خیابان ها هم که خلوت است.

در همین لحظه قاضی‌زاده خواست نوبخت معاون رئیس جمهور صحبت کند که اعلام شد او نیز هنوز به مجلس نرسیده است. پزشکیان بلافاصله گفت: گویا مسئله را دولت جدی نگرفته است.

درخواست برای قانونی شدن ماسک

حاضر نبودن وزرا موجب شد تا هیات رئیسه از روسای کمیسیون‌ها بخواهند صحبت‌های خود را آغاز کنند و قرعه اول به نام الیاس حضرتی رئیس فراکسیون اقتصادی افتاد.

حضرتی گفت: نکته‌ی اول گلایه از هیات رییسه است که چرا مجلس شورای اسلامی تا الان تعطیل بوده و اینقدر با تاخیر شروع به کار کرده است؟ درست است که ستاد مرکزی مبارزه با کرونا اجازه تشکیل جلسه را نداد، اما می‌شد با رعایت تمامی اصولی پروتکل بهداشتی جلسه را برگزار کرد. در اداره مملکت باید هر کسی مسئولیت خود را انجام دهد؛ به همین دلیل اولین اقدام ناقص و گلایه از مجلس شورای اسلامی است که چرا جلسه با تاخیر برگزار شده است؟

او ادامه داد: نکته دوم اینکه باید از وزرات بهداشت و درمان و کسانی که در مقابله با کرونا قرار دارند تشکر کرد.

حضرتی تصریح کرد: اما بحث بر سر از این به بعد است. حاشیه‌نشین‌ها و کسانی که شغل ثابت نداشته و مشمول درآمدهای روزمزد بودند در حال نابودی هستند، اگر حکومت برای آنها به عنوان سطح اول در خطر بودن ماجرا فکری نکند نابود می‌شوند؛ باید ولو در حد یک وعده غذای کم به آنها کمک کرد، کارتن‌خواب‌ها و حاشیه‌نشین‌ها را با دقت شناسایی کرد و به یاری آنها رسید.

رییس کمیسیون اقتصادی افزود: افرادی که روزانه درآمد داشتند همچون پیک موتوری، کارگران رستوران و ساختمان و حتی لبوفروش با مشکل مواجه شدند و حتی همان درآمد مختصر را ندارند. کسانی که کارگاه‌های کوچک داشتند تعطیل شده و کارگران‌شان بیکار شدند. افراد شاغل در کارخانه‌های ۲۰۰ نفره هم با مشکل مواجه شدند باید برای همه اینها فکری کرد چون هدف اولیه ویروس منحوس کرونا، اشتغال جامعه و رکود اقتصادی است. امروز باید مجلس شورای اسلامی تدبیر کند و کمیسیون‌های تخصصی فعال شوند.

در این لحظه وقتی پزشکیان به حضرتی پایان وقتش را تذکر داد حضرتی در پاسخ به پزشکیان گفت: میهمانان‌تان که هنوز نیامده، بلاخره یکی باید حرف بزند تا آنها بیایند.

حضرتی خطاب به پزشکیان گفت: اگر فکر می‌کنید لازم است زدن ماسک را به عنوان یک قانون اجباری اعلام کنید چون اکثر صاحب‌نظران می‌گویند با زدن ماسک می‌توان ۹۹ درصد انتقال بزاق دهان را کنترل کرد.

پیشنهاد او با اعتراض نمایندگان رو به رو شد که حضرتی آنها را به نشستن دعوت کرد.

وی در ادامه با اشاره به اختصاص تعطیلات دولت برای بهبود وضعیت معیشتی ناشی از ویروس کرونا، اظهار کرد: این‌که دولت تسهیلاتی برای تعدادی از خانواده‌ها در نظر گرفته خوب است، اما ما از دو سال قبل در کمیسیون اقتصادی تاکید کرده و نامه نوشته‌ایم که کوپن تهیه شود تا اقلام ضروری با قیمت و مقدار ثابت در اختیار مردم قرار گیرد که این اتفاق رخ نداده است؛ از طرف دیگر موضوع درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که با مشکل مواجه شده است. درآمد دولت به شدت افت کرده با تعطیلی صنوف و مراکز تولیدی هم حداقل تا خردادماه امکان گرفتن مالیات نیست. باید مجلس یک تصمیم اساسی بگیرد؛ ساده‌ترین راه آن است که به سیستم بانکی فشار آورده که اوراق منتشر کرده و بخشی از نقدینگی از مردم جذب شود تا دست دولت برای ایجاد خدمات و انجام وظیفه بازتر شود.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.