جهانی که مقابل یک ویروس زانو زد؛ ضرورت چندجانبه گرایی و اتحاد بین‌المللی

 به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “خبرتصویری”به نقل از ایرنا – با شیوع جهانی کرونا و آسیب پذیر بودن حتی بزرگترین قدرت ها در برابر پدیده‌های غیرقابل پیش‌بینی، بسیاری از کشورها به اهمیت چندجانبه گرایی و همکاری جهانی برای مبارزه موثر با این ویروس پی برده اند و بیش از هر زمان دیگر ضرورت اتحاد حقیقی میان کشورها و ملت ها برای حل مسائل و بحران های مشترک جهان احساس می شود.

آمار جهانی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر سیر صعودی بی‌سابقه‌ای داشته و بر اساس آمار رسمی، تعداد ابتلای روزانه در روزهای اخیر (اول مهر ۱۳۹۹) رکورد زد به مرز ۳۲۳ هزار نفر نزدیک شد که از ابتدای سال ۲۰۲۰ و شیوع جهانی این بیماری سابقه نداشته است.

تا کنون بیش از ۳۳ میلیون نفر در جهان به این بیماری واگیر مبتلا شده اند و نزدیک به یک میلیون نفر از مبتلایان هم جان خود را از دست داده اند. بیش از ۲۱ میلیون نفر نیز سلامتی خود را بازیافته اند.

مجمع عمومی سازمان ملل به‌تازگی و با درک خطر رشد افسارگسیخته موارد ابتلا به ویروس کرونا و درنتیجه بالا گرفتن تعداد جان‌باختگان بیماری کووید ۱۹ و فشار مضاعف بر کادر درمان و اقتصاد جهانی، با صدور قطعنامه‌ای که تنها با مخالفت آمریکا و اسرائیل مواجه شد، خواهان اقدام فراگیر و هماهنگ جامعه بین‌المللی برای مقابله با بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ شد. در این قطعنامه، کشورهای عضو بار دیگر همکاری بین‌المللی، چندجانبه گرایی و همبستگی در تمام سطوح را تنها راه ممکن مقابله مؤثر با کووید ۱۹ و پیامدهای آن دانستند.

این مصوبه با اشاره به نقش حیاتی سازمان جهانی بهداشت و نقش اساسی سازمان ملل متحد در بسیج و هماهنگی اقدامات فراگیر جهانی برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ به تلاش‌های اساسی صورت گرفته از سوی دولت‌های عضو در این زمینه توجه کرده و خواستار تقویت همکاری و همبستگی بین‌المللی با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا و کاهش و یا بی‌اثر کردن پیامدهای آن است.

افزون بر آن، در چارچوب این قطعنامه دولت‌های عضو که مسئولیت اصلی مبارزه با تبعیض را بر عهده‌دارند و همچنین سایر ذی‌نفعان ازجمله رهبران سیاسی و مذهبی متعهد می‌شوند که وحدت و هماهنگی اقدامات صورت گرفته برای مقابله با همه‌گیری کرونا و پیشگیری و مبارزه با تبعیض نژادی، بیگانه‌ستیزی، خشونت و نفرت پراکنی را گسترش دهند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نیز چندی پیش خواستار تقویت همکاری‌های چندجانبه شد و رویکرد جهانی را کلید اصلی مقابله با بیماری کووید ۱۹ خواند و افزود که جهان در وضعیت آشفته‌ای قرار دارد و با ویروس کرونا، تغییرات آب و هوایی و همچنین با بی‌عدالتی‌های گسترده و نابرابری فزاینده‌ای روبرو است و همه این مسائل با تجدید حس چندجانبه گرایی قابل حل است.

هشدار اخیر هانس کلوگ مسئول بلژیکی بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت نیز مهر تائیدی بر ضرورت اقدام جمعی و هماهنگ در برخورد با کرونا زد. وی امروز به خبرگزاری فرانسه گفت که تعداد جان‌باختگان اروپایی بیماری کووید ۱۹ در ماه‌های اکتبر و نوامبر (اوایل مهر تا اوایل آذر) افزایش خواهد یافت.

وی با ابراز تردید در مورد تأثیر واکسن‌های احتمالی کرونا گفت: مدام می‌شنوم که واکسن، همه‌گیری را پایان خواهد داد. اصلاً این‌طور نیست. ما حتی نمی‌دانیم که آیا واکسن برای تمامی گروه‌های سنی مفید خواهد بود یا نه. ما اکنون نشانه‌هایی از فایده آن برای یک گروه و بی‌تأثیر بودن آن برای یک گروه دیگر را دریافت می‌کنیم. چه کابوس تدارکاتی‌ای شود اگر لازم باشد واکسن‌های متفاوتی را سفارش دهیم.

کلوگ تأکید کرد که تنها راه نابودی ویروس کرونا آموختن نحوه همزیستی با آن است.

نزدیک بودن زمان انتخابات در آمریکا و نیاز شدید دونالد ترامپ به ابزار قوی تبلیغاتی برای احیای بخشی از بخت و اقبال از دست رفته خود مقابل رقیب دموکراتش جو بایدن، باعث شده که دولت کنونی واشنگتن نه تنها به فکر تعامل جهانی برای غلبه بر شیوع کرونا نباشد بلکه به استفاده ابزاری و تبلیغاتی از آن روی آورده و وعده توزیع واکسن کرونا بصورت رایگان میان شهروندان آمریکایی داده است؛ واکسنی که هنوز عملا وجود خارجی ندارد.

مجامع جهانی و مقامات ذیربط نسبت به چنین رویکردهایی در زمان شیوع این بیماری خطرناک هشدار داده اند.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) به‌تازگی توزیع واکسن کرونا را «مأموریت قرن» خوانده و هشدار داد که حمل‌ونقل هواییِ میلیاردها دوز واکسن نیازمند آمادگی هزاران هواپیمای غول‌پیکر باری و تجهیزات سردخانه‌ای خواهد بود.

تعداد موارد ابتلا به کرونا در قاره سبز در هفته‌های اخیر و به‌خصوص در اسپانیا و فرانسه افزایش شدیدی یافته و تنها در جمعه گذشته بیش از ۵۱ هزار مورد جدید در ۵۵ کشور اروپایی عضو سازمان جهانی بهداشت ثبت شد که از رکورد شش ماه پیش نیز فراتر رفته است.

این روزها خبرهای ناامید کننده درباره افزایش شیوع کرونا حتی از آلمان به گوش می رسد؛ کشوری که گفته می شد بهترین عملکرد را در مهار این بیماری داشته است. با آغاز فصل سرد در اروپا، نگرانی ها از تشدید دوباره شیوع کووید ۱۹ افزایش یافته و قاره سبز دوباره به فکر افزایش محدودیت ها افتاده است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.