داستان گندم، از قاچاق تا نفروختن به دولت

خبرتصویری: نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به کیلویی ۱,۷۰۰ تومان رسید اما کشاورزان همچنان از این قیمت رضایت ندارند و منتظرند تا دولت تصمیم دیگری برای آن بگیرد. این در حالی است که نه تنها مسوولان وزارت جهاد کشاورزی بلکه وزیر کشور نیز اخیراً بر تغییر نکردن نرخ تضمینی گندم تاکید کرد.

دراین شرایط حسن عباسی معروفان – معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی ایران – نیز از کاهش ۸ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال خبر داد و گفت: احتمال می‌رود علت این کاهش خرید گندم از سوی کارخانه‌ها باشد چرا که امسال نخستین سالی است که به آنها اجازه خرید گندم از کشاورزان به صورت مستقیم داده‌اند.

وی البته به صورت تلویحی از موضع سابق وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت مبنی بر خرید تضمینی گندم به میزان حدود ۱۰ میلیون تن از کشاورزان در سال جاری پایین آمد و افزود: گرچه میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته هشت درصد کمتر شده است، اما با توجه به اینکه اوج خرید تضمینی گندم در تیر و مرداد ماه انجام می‌شود، امیدواریم این کاهش نسبی جبران شده و حتی ممکن است خرید تضمینی گندم بیشتر از پارسال شود و به حدود ۱۰ میلیون تن هم برسد، اما مسلماً خرید تضمینی گندم به اندازه پارسال خواهد شد.

اما محمدرضا اسکندری – وزیر اسبق جهاد کشاورزی – در این باره به ایسنا گفت: اگر نرخ خرید تضمینی گندم به حدود کیلویی ۲۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ تومان نرسد، مسلماً دولت در خرید تضمینی گندم به اندازه‌ای که گفته بود، موفق نخواهد بود چرا که این محصول از سوی دلالان خریداری شده و نگهداری می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قاچاق گندم نیز می‌تواند عامل کاهش خرید تضمینی این محصول باشد گفت: قاچاق گندم آنقدر که گفته می‌شود تاثیرگذار نیست و در بدترین حالت می‌تواند یک میلیون تن گندم از کشور قاچاق شود که آن هم کار راحتی نیست اما به نظر من گندمی که دلالان از کشاورزان می‌خرند، در انبارهای داخل کشور نگهداری می‌شود.

علی خان محمدی دبیر کل بنیاد ملی گندم کاران گفت: هنوز هم دیر نشده و اگر دولت به خواسته خودش یعنی نرخ ۲۰۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم عمل کند، می‌توانیم شاهد افزایش خرید تضصمینی این محصول استراتژیک باشیم چرا که امسال با وجود خسارات سیل که کمتر از پیش‌بینی و برآوردها است، حداقل ۱۲ میلیون تن تولید و برداشت گندم خواهیم داشت و در این شرایط همه مسوولان و کارشناسان به جای طرح مسائل حاشیه‌ای باید به این توجه کنند که قیمت این محصول استراتژیک را به نرخ متعادلی برسانند تا کشاورزان قبل از آنکه دیر شود و گندمشان از کیفیت بیفتد، آن را تحویل دولت بدهند.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.