شیوع ویروس کرونا چقدر به شرکت های هواپیمایی ضرر زده است؟

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “خبرتصویری” به نقل از دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی نوشت: با توجه به کاهش شدید تقاضای سفر به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرکت‌های هواپیمایی دچار مشکلاتی شدند و در این راستا نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی در چند بند ارائه دادند.

مقصود اسعدی سامانی اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا، مردم باید از هرگونه سفر و جابجایی خودداری کنند و ما نیز تابع این مصوبات هستیم.

وی با اشاره به کاهش بسیار شدید سفر اظهار داشت:‌ در مدل حمل و نقل هوایی نیز تقاضای سفر کاهش زیادی داشته است.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: تا پیش از اینکه ایام کم تقاضای سفر محسوب می‌شد و شرکت‌های هواپیمایی خود را برای ایام نوروز و خدمات‌دهی برای مسافران آماده کرده بودند که به دلیل شیوع بیماری کرونا تقاضای سفر کاهش به سزایی یافت و در این ایام پیش‌رو که ایام‌های‌سیزن (اوج سفر) محسوب می‌شد، تقاضا کاهش یافته است و شرکت‌های هواپیمایی برای انجام تعهدات مالی خود دچار مشکل شده‌اند.

 

نامه به وزیر راه و شهرسازی بابت حمایت از شرکت‌های هواپیمایی

اسعدی سامانی اظهار داشت: در این راستا نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی به عنوان مسئول صنعت حمل و نقل هوایی و همچنین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نوشته‌ایم و در آن ناه از این مسئولان خواسته‌ایم، در قالب چند بند از شرکت‌های هواپیمایی حمایت کنند.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی در تشریح پیشنهادات شرکت‌های هواپیمایی بابت حمایت‌های دولت توضیح داد: درخواست شده است که شهرداری‌ها برای چند ماه پیگیری وصول عوارض شهرداری را از شرکت‌های هواپیمایی به تعویق بیندازند. همچنین در حوزه تأمین سوخت هواپیما پیشنهاد شد تأمین سوخت به صورت اعتباری باشد و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حوزه پیگیری مطالبات چند ماهی به شرکت‌های هواپیمایی مهلت دهد.

وی افزود: استمهال اقساط بدهی بانکی شرکت‌های هواپیمایی تا شش ماه آینده و معافیت در پرداخت سهم کارفرما تا خرداد ۹۹، همچنین معافیت در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، از دیگر مواردی بود که شرکت‌های هواپیمایی پیشنهاد دادند.

اسعدی سامانی افزود: استمهال اقساط تسهیلات صندوق توسعه ملی برای چند ماه و اختصاص کمک به شرکت‌ها به صورت تسهیلات بانکی با حداقل سود و اقساط بلندمدت از دیگر درخواست شرکت‌های هواپیمایی برای حمایت از آنها است.

وی گفت: همچنین خواسته شده است، شرکت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نسبت به پیگیری مطالبات خود چند ماهی مهلت دهند، ضمن آنکه در حوزه عوارض فرودگاهی نیز تسهیلاتی برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر گرفته شود.

برآورد زیان ۲ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کرونا

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: در حال استخراج میزان خسارت و زیان شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کاهش سفر و شیوع ویروس کرونا هستیم، اما در برآوردهای اولیه، میزان خسارت تا ۱۵ فروردین ۹۹ رقم ۲ هزار میلیارد تومان است.

با شیوع بیماری کرونا در کشور، ستاد مبارزه با کرونا بارها از مردم خواسته است که از انجام سفر خودداری کنند تا هر چه زودتر شیوع این بیماری متوقف شود و کرونا را شکست دهیم.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.