غروب چهارشنبه شرایط برای رویت هلال رمضان مناسب است

مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار داشت: با وجود اینکه رویت هلال ماه از موضوعات جذاب علمی در میان رصدگران رخدادهای آسمان محسوب می شود در کشورهای مسلمان از جمله ایران با توجه به نگاه دینی و انجام اعمال مذهبی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.
وی ادامه داد: بر این اساس ضوابط علمی رویت هلال شامگاهی رمضان ۱۴۳۹ برای غروب چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در پایتخت کشور به این شرح است: لحظه مقارنه سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۶:۱۷ دقیقه و ۴۸ ثانیه است که با توجه به اولین غروب بعد از مقارنه متوجه می شویم که رویت هلال رمضان امسال در غروب سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در ایران و تقریبا اکثر نقاط جهان امکان پذیر نیست و فقط در آمریکای جنوبی و جنوب آمریکا این هلال می تواند مشاهده شود.
به گفته عتیقی ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید روز چهارشنبه ۱۰ درجه ۳۵ دقیقه و ۵۲ ثانیه (کمان) خواهد بود که با توجه به لحظه مقارنه سن هلال در شامگاه روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۲۷ ساعت و ۴۵ دقیقه است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: لحظه غروب آفتاب در روز چهارشنبه در تهران ۲۰:۰۲ دقیقه و ۵۷ ثانیه و لحظه غروب ماه در پایتخت ساعت ۲۱:۰۴ دقیقه و ۵۵ ثانیه خواهد بود.
عتیقی ادامه داد: بنابراین با مکث مناسبی از هلال در افق مواجه هستیم که برابر با یک ساعت و یک دقیقه و ۵۸ثانیه هلال در افق غربی شهر تهران خواهد بود.
وی گفت: فاز ماه در لحظه غروب خورشید ۲٫۰۲ درصد و طول کمان هلال ۱۵۱ درجه قوس است. جدایی زاویه ماه از خورشید در لحظه غروب خورشید ۱۵ درجه و ۳۳ دقیقه و ۴۱ ثانیه کمان خواهد بود. سمت ماه در لحظه غروب خورشید ۲۸۳ درجه و ۵۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه کمان و سمت خورشید در لحظه غروب خورشید ۲۹۴ درجه و ۳۱ دقیقه و ۲ ثانیه قوس خواهد بود و اختلاف سمت ماه و خورشید ۱۰ درجه و ۳۶ دقیقه و ۴۶ ثانیه (کمان) و سمت ماه در لحظه غروب ماه ۲۹۲ درجه و ۱۹ دقیقه و ۴ ثانیه کمان است.
بنابراین وی تاکید کرد که هلال رمضان ۱۴۳۹ در شامگاه چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در ایران در نقاط ترجیحا مرتفع و عاری از غبار متراکم در افق با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت که گروه ویژه رویت هلال این انجمن همانند سال های گذشته اقدام به رویت و بررسی ضوابط علمی این هلال از دیدگاه ستاره شناسی رصدی در ارتفاعات استان تهران خواهد کرد.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.