مجلس وزیر اقتصاد را برکنار کرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی برای استماع نظرات نمایندگان و ارائه توضیحات در صحن پارلمان وارد مجلس شد.

براساس این گزارش، تنها مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور، وزیر اقتصاد را برای حضور در نشست استیضاح همراهی می کرد؛ معصومه ابتکار معاون امور زنان رئیس جمهور نیز پس از مدتی در صحن پارلمان حضور یافت.

امروز نیز همانند روز استیضاح ربیعی وزیر کار و تعاون، قرار است جهانگیری به جای رئیس جمهور در مجلس حضور یابد.

اسامی غایبین و تأخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس (یکشنبه ۴ شهریور ۹۷) از سوی هیأت رئیسه اعلام شد که این اسامی عبارت است از:

۱- ملکی

۲- سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر

جهانگیری وارد صحن مجلس شد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای دفاع از وزیر اقتصاد و دارایی در صحن پارلمان وارد مجلس شد.

براساس این گزارش، تنها مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور، وزیر اقتصاد را برای حضور در نشست استیضاح همراهی می کرد؛ معصومه ابتکار معاون امور زنان رئیس جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی رئیس فتر رئیس جمهور و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی  اتمی نیز پس از مدتی در صحن پارلمان حضور یافتند.

ابوترابی در گفت‌وگو با فارس خبر داد

مخالفت هر ۳ فراکسیون مجلس با استیضاح کرباسیان

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌ آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: هر سه فراکسیون مجلس (امید، مستقلان ولایی و نمایندگان ولایی) با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی مخالف هستند.

وی افزود: نظر فراکسیون‌های مجلس بر این است که آقای کرباسیان در شرایط فعلی و با توجه به اینکه تنها یکسال است در جایگاه وزیر اقتصاد مشغول به کار شده نمی‌تواند در بحث بازار ارز و طلا نقشی داشته باشد و این مسائل و این نوسانات براثر عملکرد بانک مرکزی و شخص آقای رئیس‌جمهور با عنوان رئیس شورای عالی پول و اعتبار است.

نماینده مردم نجف‌ آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظر فراکسیون‌های مجلس بیشتر بر ماندن وزیر اقتصاد و ابقای وی است و معتقد هستند که رئیس‌جمهور باید پاسخگو باشد چرا که رئیس‌جمهور رئیس‌ شورای عالی پول و اعتبار است و بانک مرکزی نیز زیر نظر وزارت اقتصاد نیست ؛ بلکه زیر نظر شورای عالی پول و اعتبار عمل می‌کند.

حاجی‌دلیگانی در موافقت با استیضاح کرباسیان:

آقای کرباسیان! در دوران مدیریتی شما ۵۵ تن طلا و سکه از دست دادیم

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه (۴ پارلمان ۹۷) در جریان بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی در موافقت با این استیضاح اظهار داشت: آقای کرباسیان! یک سال از زمان رأی اعتماد ملت از سکانداری شما در وزارت اقتصاد و دارایی گذشته است.

وی افزود: یک سال از برنامه کاری وزیر اقتصاد با شعار امنیت آزادی و آرامش گذشته است اما در این یک سال به اقتصاد کشور و معیشت زندگی مردم چه گذشت.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی عنوان کرد: شما چه می‌دانید که به کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند، معلمان و رانندگان چه گذشت.

وی بر این اساس اضافه کرد: هر چه اندیشه کردم که آیا از بیکاری و گرانی‌ها بگویم نمی‌دانستم از کدام‌ها باید سخن بگویم چرا که این موارد بی‌شمارند از گرانی‌های لجام‌گسیخته، اقلام و خوراکی‌های ضروری مردم تا نرخ بی‌حد و حساب مسکن است که کمر بازاریان را خرد کرده است.

حاجی‌دلیگانی عنوان کرد: سرمایه‌های هزاران میلیاردی تعدادی اندک در کشور با این وضعیت چه می‌گوید.

وی همچنین خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در برنامه‌ای که به مجلس ارائه کردید قرار بود تورم لجام‌گسیخته را مهار کنید و از جمله برنامه‌های دولت که شما در ابتدای مدیریت خود عنوان کردید گفتید که تورم افسار گسیخته را مهار خواهید کرد.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس یادآور شد: شما گفتید با توجه به اهمیت اقلام خوراکی و آشامیدنی مردم منجر به بهبود قشر مستضعف خواهید شد اما آقای کرباسیان میانگین قیمت دلار از ۹۰۴ تومان در سال ۸۴ به ۱۰۲۴ تومان رسید و با رشد شدیدی در سال ۹۲ افزایش آن چشمگیر بود.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: ما دیدیم که افزایش نرخ دلار تا سال ۹۵ به ۳ هزار تومان رسید و این فاجعه است. شما اعلام کردید ۳۸ پله در شاخص نوآوری بهبود داشتیم اما از زمانی که شما وزیر شدید دلار ۳۸۰۰ تومانی به ۱۲ هزار تومان رسید.

وی در ادامه خطاب به کرباسیان گفت: متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در دوره مدیریتی شما با ۶۵ درصد افزایش روبه‌رو بوده است و بالاترین میزان نقدینگی کشور را در دوره مدیریت شما تجربه کردیم.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس تصریح کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که مقدار ۱۳٫۸ رسیده است و این رشد تأثیر زیادی بر تورم در کشور خواهد داشت.

حاجی دلیگانی یادآور شد: شاخص قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ماهانه ۹ درصد افزایش داشته است همچنین قیمت خودرو بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است، قیمت سکه هم از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بالای ۴ میلیون تومان رسیده است.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: آقای کرباسیان! سفره‌های مردم از کوچک شدن به نامرئی شدن رسیده است، مردم را فقیرتر کردید، ما ۵۵ تن طلا و سکه از دست دادیم، چه وزیر اقتصادی داریم که می‌گوید من هیچ نقشی در هیچ کدام از اینها ندارم!

بهادری در موافقت با استیضاح کرباسیان:
آقای روحانی! با وصله پینه نمی‌توان کابینه را اداره کرد/ خریداران ۴۰ هزار سکه مالیات نمی‌دهند

 سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه خانه ملت در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی و در موافقت با این استیضاح ضمن گلایه از رئیس‌جمهور اظهار داشت: شان وزارت اقتصاد و دارایی در کابینه به هماهنگ کننده چند اداره تقلیل پیدا کرده است.

وی افزود: به وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان گلوگاه اصلی اقتصاد نگاه می‌کنیم اما در واقع اینگونه نیست.

بهادری  یادآور شد: متاسفانه در وزارت اقتصاد به بحث تخصصی هیچ توجهی نشده است. و در واقع ما برای اقتصاد به اندازه فوتبال هم ارزش قائل نیستیم. چرا که برای فوتبال زمانی که احساس می‌کنیم ضعفی مشاهده می‌شود حتی متوسل به مربیان خارجی می‌شویم اما در حوزه اقتصاد هیچ حرکتی مشاهده نمی‌شود.

وی خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: با وصله پینه نمی‌توان کابینه را اداره کرد و در واقع وزارت اقتصاد و دارایی توانایی اداره تیم اقتصادی را ندارد و نمی‌تواند تئوری‌برداری کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس همچنین خطاب به کرباسیان گفت: شما چرا پیشنهاد وزارت را پذیرفتید. شما که گفته بودید از اقتصاد کلان سر درنمی‌آورید؟ چرا از ملت عذرخواهی نکردید و چرا استعفا ندادید؟

بهادری بر همین اساس اضافه کرد: آقای کرباسیان! می‌دانید ریشه گرانی و بیکاری در وزارت شماست؟ می‌دانید نقدینگی و گرانی‌های کشور را اگر درست هدایت می‌کردید وضعیت کشور اینگونه نمی‌شد؟ می‌دانستید بانک‌ها با همین عقود یکجانبه در سود تولیدی‌ها شریکند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: آقای کرباسیان آیا می‌دانید که همین گمرک شما باعث شده انبوهی تلمبار شده از اموال در انبارها بماند؟ می‌دانید اصناف هم بیچاره شده‌اند؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس همچنین با اشاره به خریداران سکه و عدم پرداخت مالیات آنها گفت: آقای کرباسیان! آیا اصلا می‌دانید افرادی که ۴۰ هزار سکه خریده‌اند مالیات نمی‌دهند؟ چند درصد از تولیدکنندگان هم در زندان هستند؟

بهادری در پایان با انتقاد از عدم عدالت م الیاتی در کشور خاطرنشان کرد: آقای کرباسیان! نه توان اداره تیم اقتصادی را دارید و نه سیاست اداره آن را. وزیر اقتصاد خوبی نیستید. لذا ما نمایندگان نباید اجازه دهیم بیشتر از این اقتصاد کشور آسیب ببیند.

پاپی‌زاده در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد: ناکارآمدی دولت در سایه تحریم‌ها پنهان شده است

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان، در موافقت استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی طی اظهاراتی، گفت: برنامه اقتصادی دولت اقتصاد اجتماعی و مردم محور بود اما عملکرد دولت برخلاف برنامه‌های اعلامی است که نهایتاً موجب کاهش ثروت ملی، کاهش تولید، افزایش تورم و رکود شده است.

وی اضافه کرد: دولت به جای جهت‌گیری نقدینگی به سمت تولید این سیل خروشان را به سمت بازار سکه و ارز سوق داد که موجب شد رانت‌های عظیم برای برخی سودجویان پدید آید.

پاپی‌زاده با انتقاد از افزایش ۳  برابری نقدینگی در کشور اظهار داشت: افزایش بدهی دولت به بانک‌ها از نتایج مدیریت غلط اقتصاد کشور  است.

نماینده مردم دزفول با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مردم ناشی از مدیریت ناکارآمد اقتصادی است نه تحریم‌ها، اظهار داشت: ناکارآمدی و بی‌برنامگی دولت در سایه تحریم‌ها پنهان شده است و خسارت وارده به مردم ناشی از تصمیمات اشتباه دولت است. «افراد رانت‌خوار و فرصت‌طلب از تصمیمات دولت سوء استفاده کردند و سودهای فراوانی به جیب‌شان ریختند».

وی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: چرا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد با تصمیم غلط بانک‌های دولتی را به مسابقه افزایش سود و خلق پول تشویق کردند. این امر موجب بی‌سابقه افزایش نقدینگی در کشور شد.

وی هدایت اقتصاد کشور را از  اقتصاد تولیدمحور به اقتصاد رانت‌محور،‌کاهش ارزش پول ملی، سفته‌بازی، رباخواری را ناشی از اقدامات مدیریتی وزیر اقتصاد برشمرد و تاکید کرد: پایداری و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی دولت وجود ندارد؛ در دوران آقای کرباسیان به اجرای مهمترین دغدغه رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی بی‌توجهی شد.

نماینده مردم دزفول ادامه داد: تیم اقتصادی دولت اسناد مالی و بازرگانی خرید و فروش خودرو و نهاده‌های کشاورزی با نرخ ارز مرجع را در اختیار دستگاه قضایی قرار نداده است که این امر مانع در برخورد با متخلفین و استقرار نظام شفافیت است.

پاپی‌زاده گفت: آقای کرباسیان! شما عضو شورای اقتصاد هستید چرا از افزایش قیمت خرید تضمینی گندم خودداری می‌کنید در حالی که قیمت خودروی بی‌کیفیت پراید به ۳۶ میلیون تومان رسیده است.

وی در همین زمینه گفت: در برخی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی  اتفاقات تحقیرکننده‌ای برای ملت ایران رخ داد و به دلیل انعقاد قراردادهای ضعیف امروز شاهد خروج شرکت‌های خارجی از کشور هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در زمان مدیریت کرباسیان در گمرکات صدها کانتینر ظروف شیشه‌ای از گمرکات قاچاق شد.

پاپی‌زاده همچنین گفت: آقای کرباسیان! چرا درخصوص بکارگیری افراد دوتابعیتی در دولت اعتراض نکردید؟ چرا این افراد را به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی معرفی کردید؟ وعده مدیریت اقتصاد در اتاق شیشه‌ای به کجا رسید؟

این نماینده مجلس تصریح کرد: در هر کجای دنیا این مسائل برای اقتصاد رخ می‌داد مسئولان استفعا می‌دادند اما در ایران این اتفاق نیفتاد.

خادمی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
چرا گمرک یک شبه به آتش کشیده می‌شود/ تکلیف هزاران اسناد سوخته چه می‌شود؟

هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه در مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه پارلمان در موافقت بااستیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی طی سخنانی اظهار داشت: آقای کرباسیان جوانان بیکار، تبعیض، رانت، فساد در کشور را ببینید.

خادمی  افزود: آیا وزیر اقتصاد ما وضعیت اقتصادی مدیران ما را نمی‌بیند؟ اگر آقای کرباسیان در میان مردم نیست چگونه این وضعیت اقتصادی را اداره می‌کند؟

وی  با اشاره به اینکه اوضاع بد اقتصادی زندگی مردم را سخت و سخت‌تر می‌کند، گفت: وزیری که از بانک‌ها تا گمرکات را در مجموعه مدیریتی خود دارد باید بپرسیم که چه کار می‌کند که وضعیت ما اینگونه شده است؟

نماینده مردم ایذه در مجلس ادامه داد: یکی از وظایف وزارت اقتصاد ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها در حوزه اقتصادی است. اما متاسفانه اصلا برنامه‌ای در کنترل مشکلات اقتصادی کشور شاهد نبودیم.

خادمی با اشاره به اینکه در دوره  مدیریتی وزیر اقتصاد و دارایی از مدیران بی‌انگیزه استفاده شده است، عنوان کرد: یک مدیر بیشتر اوقات خود را در سفرهای خارجی به سر می‌برد و مدیری هم به بهانه‌های مختلف ماموریتی در چین به سر می‌برد. این چه طرز مدیریت کردن این مدیران است؟

وی ادامه داد: بیمه مرکزی چندین شرکت بلاتکلیف و تعطیل‌ هستند. چرا آقای کرباسیان از برگزاری مجمع و حسابرسی‌های ۶ ماهه خودداری می‌کند.

نماینده مردم ایذه در مجلس ادامه داد: چگونه است که دختر یکی از مدیران‌تان خودروی ۳۵۰ میلیون تومانی را با ۱۰۰ میلیون تخفیف و مابقی را با وام ۴ درصدی خریداری کرده است.

خادمی تصریح کرد: چرا شبانه گمرک آتش می‌گیرد و هزاران اسناد می‌سوزد؟ اصلا چرا  فرزند ۲۰ و چند ساله مشاور رئیس‌جمهور در هیأت  مدیره یک شرکت دیده می‌شود.

وی در خاتمه گفت: آقای کرباسیان در زیرمجموعه مدیریتی شما در گمرک چه گذشت؟ چه می‌شود که یک شبه دلار را گران می‌کنید و دارایی مردم را کاهش می‌دهید.

جهان‌آبادی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
اقتصاد دولت روحانی بیمار است/ کمر مردم زیر فشار اقتصادی شکسته شده است

 جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام در نشست علنی امروز یکشنبه (۴ شهریور ۹۷) پارلمان در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: باید بگویم نه آقای کرباسیان نه ترامپ نه روحانی هیچ کدام مقصر نیستند. ما مقصر هستیم که به جای شنیدن صدای درد و رنج  مردم چشم و گوش بسته از برخی وزرا حمایت می‌کنیم.

جهان‌آبادی  افزود: وزارت اقتصاد ناتوان از اداره کشور در حوزه اقتصادی است.

وی  با اشاره به فساد در گمرک عنوان کرد:‌مردم زیر فشار اقتصادی در حال فشار و له شدن هستند مشکلات گمرک و وزارت اقتصاد را  هیچ کسی پاسخگو نیست.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس  با طرح این سؤال که ناتوانی تیم اقتصادی را چه کسی پاسخ می‌دهد، گفت: ضعف مدیریت اقتصاد را چه کسی باید پاسخ دهد؟ متاسفانه درک درستی از تئوری‌های اقتصادی نداریم.

جهان‌آبادی گفت:‌ دنیای امروز بر پایه عقلانیت است نه توهم و توطئه.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: اقتصاد دولت روحانی بیمار است و شخص کرباسیان در این رابطه مقصر است.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس همچنین عنوان کرد: وزیری که نمی‌تواند زیرمجموعه خود را مدیریت کند آیا باید همچنان در وزارت بماند؟ بنده به عنوان حامی دولت می‌گویم کمر مردم زیر فشار اقتصادی شکسته است.

جهان‌آبادی افزود: اگر امروز رای به استیضاح ندهیم باید پاسخگوی مردم پشت درهای مجلس باشیم.

بدری در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرد/ روند صادرات کشور با اختلالات جدی مواجه شده است

 صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: یکی از وظایف مهم وزیر اقتصاد تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور و ایجاد هماهنگی در اجرای آنها است اما آقای وزیر! با توجه به سیاست‌های ضد و نقیض و عملکرد بد دولت و شرایط نابسامان اقتصادی امروز کشور، شما چه نمره‌ای به خود می‌دهید؟

وی افزود: سیاست‌های بد دولت نه تنها کمکی به حل مشکلات اقتصادی کشور نکرد بلکه باعث تشدید موضوع خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی جامعه شد، عملکرد نامناسب وزیر اقتصاد در وزراتخانه بر ادامه تهدیدات کشور افزود و باید گفت بخش مهمی از مشکلات فعلی کشور ناشی از عملکرد بد وزیر اقتصاد بوده است.

بدری همچنین گفت: ایجاد شفافیت همه‌جانبه اقتصادی در اتاق شیشه‌ای از برنامه‌های وزیر  اقتصاد در زمان تصدی وزارت اقتصاد بود که ما هم به همان برنامه‌ها رای دادیم اما این اتفاق نیفتاد؛ در شرایطی که افق پیش رو وضعیت سخت‌تری به لحاظ تامین ارز را نشان می دهد اما تیم اقتصادی دولت ارز را برای تامین کالاهای غیرضروری مانند گوشی ایفون اختصاص داده است.

نماینده اردبیل در مجلس، تصریح کرد: آقای وزیر اقتصاد، شما کجای این معاملات تاسف‌برانگیز قرار داشتید؟ حال که توان مدیریت فضای اقتصاد کشور را ندارید مجلس به نمایندگی از ملت ایران شما را استیضاح می‌کند تا افقی امیدوار کننده‌تر برای ملت ترسیم شود، شما به عنوان یک مسئول حوزه اقتصاد چه برآوردی از ارزش پول ملی دارید در حالی که پول ملی در ماه‌های اخیر به میزان قابل توجهی ارزش خود را از دست داده است.

وی تصریح کرد: افت ارزش پول ملی بیشترین فشار را بر دهک‌های ضعیف جامعه وارد می‌کند،‌سوء مدیریت شما بخش تولید را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و کارگاه‌های بزرگ در آستانه ورشکستگی هستند.

بدری در پایان خاطرنشان کرد: روند صادرات کشور با اختلالات جدی مواجه شده است، سوء مدیریت و کاهش شدید ارزش پول ملی موضوعی است که موجب می‌شود ما به استیضاح آقای کرباسیان رای مثبت دهیم تا از ادامه روند این نابسامان جلوگیری شود.

کاظم‌زاده در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
ذخایر طلای کشور در شرایط نابسامان اقتصادی ۶۰ تن کاهش یافت/ اتاق جنگ اقتصادی نیازمند افراد باهوش و سخت‌کوش است

 شادمهر کاظم‌زاده نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح وزیر اقتصاد،‌اظهار داشت: امروز کشور ما در معرض یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته است و دشمن با تشکیل یک اتاق جنگ،‌هر روز علیه ایران توطئه می‌کند ولی ما در مقابل این جنگ اقتصادی آنان چه کرده‌ایم؟

وی افزود: آیا غیر از این بود که به منابع کشور چوب حراج زدیم و ذخایر طلای کشور با عرضه سکه ۶۰ تن کاهش یافت.  اتاق جنگ اقتصادی که باید در کابینه شکل گیرد نیازمند افراد باهوش و سخت‌کوش است،‌افزایش نگران کننده فقر می‌تواند آسیب‌های اعتقادی را به دنبال داشته باشد.

کاظم‌زاده تصریح کرد: آن زمان که وزارت اقتصاد را تحویل گرفتید برنامه‌های خوبی را ارائه کردید که ماهم به همان برنامه‌ها رای دادیم، گفتید ساماندهی بازار ارز اما آیا این ساماندهی بازار ارز بود یا آشفتگی بازار ارز؟ گفتید آسایش اقتصادی، این اسایش اقتصادی بود یا تلاطم اقتصادی؟ شما در این شرایط کجا بودید؟

نماینده دهلران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بانک مرکزی باید مستقل عمل کند نه اینکه با دستور دولت فعالیت کند، انسجام اقتصادی در کشور ما کجا است؟ زمانی که این حجم نقدینگی سرگردان در بازار وجود دارد،‌چه باید کرد؟ راهکار شما به عنوان وزیر اقتصاد برای جذب این حجم از نقدینگی در بازار چیست؟

وی خاطرنشان کرد: با وجود این امکانات و ثروت ملی،‌ چرایی این تلاطمات ارزی قابل توجیه نیست. عدم استفاده از نخبگان جوان در مدیریت کشور یکی از علل بروز مشکلات اقتصادی فعلی کشور است.

کاظم‌زاده همچنین تاکید کرد: مطرح می‌کنند دولت می‌خواهد هزینه تغییرات در مدیریت اقتصادی را به گردن مجلس بیندازد که ما نباید اجازه دهیم،‌ما نمایندگان مجلس استیضاح را به عنوان برگ آخر اعمال نظارت قانونی مجلس استفاده کردیم،‌امروز روزی است که با رای موافق به استیضاح درخواست خود را برای تغییر تیم اقتصادی دولت اعمال می‌کنیم.

نماینده دهلران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: حال اقتصاد کشور خوب نیست و در تب می‌سوزد، یک و نیم میلیارد دلار بودجه برای وام‌های کم بهره در نظر گرفته شد اما مردم نیازمند موفق به دریافت اینگونه وام‌ها نمی‌شوند.

جاسمی در موافقت با استیضاح کرباسیان:
وزارت اقتصاد «کرباسیان» ثروتمندها را قوی‌تر و بی‌بضاعت‌‌ها را ضعیف تر کرده است

 سیّد قاسم جاسمی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، در جلسه استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی که امروز(یکشنبه ۴ شهریور) برگزار شد، اظهار داشت: امروز مردم برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی خود، چشم به تصمیم نمایندگان خود دوخته‌اند.

وی خطاب به نمایندگان ادامه داد: درود بر شما که توانستید با رأی موافق به استیضاح وزیر کار، دل مردم ایران و جوانان بیکار را خوشحال کنید.

جاسمی با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: مگر نباید ما بر اساس مقتضیات،  برنامه‌های خودمان را برای یک جنگ تمام عیار در برابر دمشن مهیا کنیم؟! آیا شرایطی که ما الان در آن قرار داریم که خون مردم در شیشه ریخته شده است، شرایطی است که بتوانیم با آمریکا و ایادی‌اش مقابله و مواجهه داشته باشیم؟

نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در دوران مقدس در جایی که یک فرمانده، ناکارآمد بود، شهید زیادی می‌دادیم، اظهار داشت: الان هم در جنگ اقتصادی که در رأس آن وزیر اقتصاد قرار دارد، نباید یک تجدید نظر بشود و آیا نباید طوری خود را آماده کنیم که تلفات ما کمتر بشود؟

جاسمی با بیان اینکه متأسفانه خسارات جبران ناپذیری به مردم وارد شده است، تصریح کرد: آقای کرباسیان! شما با این اقداماتی که انجام دادید و کارهایی که در دستور وزارت اقتصاد قرار دادید ثروتمندها را ثروتمندتر و قوی‌تر و افراد بی‌بضاعت را ضعیف‌تر کردید، به گونه‌ای که محتاج نان شب‌شان هستند.

وی ادامه داد: وضعیت معیشت بسیار سخت، دشوار و نگران‌کننده است، به طوری که  افراد متوسط به بالا هم نگران این موضوعات هستند و سفره‌های مردم روز به روز خالی تر می‌شود.

«آقای وزیر! شما برخلاف شعار تدبیر و امید، همه را ناامید کردید و با بی‌تدبیری، زمینه ناهنجاری‌ها را در کل کشور بسط دادید و این یک گناه نابخشودنی است چرا که از خط قرمزها عبور کردید.»

جاسمی به کاهش ارزش پول ملّی اشاره کرد و گفت: ارزش پول ملّی که با مقاومت و ایستادگی و تحمل سختی‌ها و تقدیم هزاران شهید و جانباز در طول ۴۰ سال انقلاب و حتی در دولت یازدهم در زمان آقای طیب‌نیا به دست آمده بود، را یک شبه و یک روزه به تاراج دادید و اکنون، بی‌ارزش‌ترین پول جهان بعد از ونزئولا پول ایران است.

وی با بیان اینکه آمار دروغینی که در دولت و سیستم‌های اقتصاد است حاکی از نرخ تورم بیست درصدی دارد که هیچ عاقلی آن را نمی‌پذیرد، اظهار داشت: این در حالی است که نرخ واقعی تورم، شاید بیش از دویست درصد باشد.

نماینده کرمانشاه به مشکلات زلزله‌زدگان این استان اشاره کرد و گفت: بیش از یک میلیون نفر متأثر از مشکلات زلزله هستند و با وضعیت موجود نمی‌توانند با پولی که شما برای آن‌ها تعریف کرده‌اید، حتی میلگرد و سیمان اولیه خود را تأمین کنند. بعد از گذشت ده ماه از زلزله، هنوز در بیشتر خانه‌ها، سنگی بر روی سنگ بنا نشده است و مردم در نگرانی هستند.

جاسمی خطاب به وزیر اقتصاد گفت:  دولت روز به روز دارد فربه‌تر می‌شود و شما فقط جیب خود را پر می‌کنید و به فکر مستضعفین نیستید. حضرت امام فرمودند یک تار موی کوخ نشینان را به تمام کاخ‌نشینان عالم نمی‌دهم و انقلاب به مستضعفین تعلق دارد، امّا چرا شما به این موضوع توجه ندارید.

وی، وجود فساد در گمرک را مورد اشاره قرار داد و گفت: گمرکات غرب کشور در دست کسانی است که یک تیر تفنگ بادی هم در زمان جنگ شلیک نکرده‌اند.

نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در رابطه با واگذاری شرکت‌‌های دولتی به بخش خصوصی، بزرگترین ظلم در حق ملّت ایران روا می‌شود، تصریح کرد: شرکت‌هایی که باید با ۲۰۰۰ میلیارد به فروش برسند، دارند به تاراج می‌روند و به مفت، به برخی‌ افراد واگذار می‌شود.

کیان‌پور در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
اخلال‌گران اقتصادی حاصل سوء تدبیر مسئولین بی‌تدبیر هستند

مجید کیان‌پور نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح وزیر اقتصاد اظهار داشت: به نظر می‌رسد سیاست‌های متفاوت و لحظه‌ای در اقتصاد ایران سبب آشفتگی در کشور شده است،‌یک روز کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش می‌شود اما روز دیگر می‌گویند ثبت سفارش انجام نشود، یک روز می‌گویند صرافی‌ها مجاز به فروش ارز هستند ولی روز دیگر می‌گویند غیرمجازند.

وی افزود: این سیاست‌های غلط،‌کاهش ارزش پول ملی را به دنبال داشته است،‌حجم عظیم کالاها در گمرک و عدم ترخیص آنها، مشکلاتی را بوجود آورده و تمام سیاست‌های غلط بانک مرکزی در سه ماه اخیر ارزش پول ملی کشور را به یک سوم کاهش داده است.

کیان‌پور تصریح کرد: سودهای ۲۷ یا ۲۸ درصد چه فایده‌ای دارد؟ آقای وزیر اقتصاد! شما معمار اقتصاد کشور هستید،‌ چرا نسبت به این مسائل بی‌تفاوتید، چرا در گمرک نظارت انجام نمی‌شود،‌بخش زیادی از کالاها از طریق گمرک وارد کشور می‌شود و باید گفت اخلال‌گران اقتصادی حاصل سوء تدبیر همین مسئولین بی‌تدبیر هستند.

وی با بیان اینکه فقرا فقیرتر و اغنیا غنی‌تر شده‌اند گفت: تا چند ماه پیش تاریخ تولید اجناس کنترل می‌شد اما امروز قیمت اجناس است که باید کنترل شود، آقای وزیر اقتصاد! آیا مطمئن هستید امسال تورم همچنان تک رقمی است؟ آقای وزیر سری به بازار بزنید و ببینید اطلاعاتی که به شما می‌دهند با واقعیات یکی است؟

نماینده دورود و ازنا با بیان اینکه شما چه جوابی برای مردم شریف ایران دارید، تاکید کرد: شما نماینده ملت هستید، آیا می‌توانید با مردم صحبت کنید و بگویید همه چیز خوب است؟ آیا مردم به اقتصاد کشور اطمینان دارند یا عدم اعتماد؟

کیان‌پور خاطرنشان کرد: چرا ارز صادراتی پتروشیمی پیگیری نمی‌شود، چرا پاسخ شفافی به این موضوع داده نمی‌‌شود، شما نتوانستید برای شرایط موجود اقتصادی کشور تدبیر کنید اما دلار ۸۰۰ تومانی به ۱۲ هزار تومان و سکه یک میلیون تومانی به ۴ میلیون رسید و قیمت خودروی داخلی دو برابر افزایش یافت و قیمت مسکن نیز حداقل ۸۰درصد گران شده است،‌خدا قوت به شما.

وی در پایان گفت: تاکید بر مطلوب بودن وضع اقتصادی در دوره کنونی نمک پاشیدن بر زخم مردم است

ساری در صحن علنی مجلس:
حجم نقدینگی به ۱۵۳۰ هزار میلیارد رسیده است

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز در جلسه استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در صحن علنی مجلس گفت: آقای کرباسیان که اکنون به عنوان وزیر اقتصاد مشغول به کار هستند در یک سال گذشته تنها دو بار در جلسات مهم، کلیدی و حیاتی شورای پول و اعتبار حضور پیدا کرده و اساسا به دلیل عدم تسلط در خصوص اظهارنظرهای تخصصی در این جلسات غایب هستند، البته شاید خود ایشان دلیل موجهی در این مورد داشته باشند.

وی ادامه داد: آیا چنین فردی که حاضر به حضور در این جلسات نیست، شایسته حضور در این وزارت است؟ البته جناب آقای کرباسیان یک روز پس از اعلام وصول استیضاح‌شان متنی منتشر کرده و گفتند به مجلس می‌آیند و در مورد مبارزه با فساد و دستاوردهایشان می‌گوید.

ساری اضافه کرد: ایشان در آن متن گفته‌اند که من واگذاری‌های متعدد را انجام داده که همه آنها به بخش خصوصی واگذار شده است، البته خودشان به خوبی می‌دانند که بزرگترین واگذاری دوران تصدی ایشان فروختن بیمه البرز بود، اما آیا واقعا واگذاری به بخش خصوصی بود. چرا بعد از آن واگذاری که موج مخالفت‌ها را دیدید، اسم خریدار را معرفی نکردید و آخر سر هم معلوم نشد که چگونه سر و ته ماجرا را به هم آوردید.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ آقای کرباسیان در همان دستاوردهای چندخطیگفته که ۶ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها را فروخته است، آیا در وضعیتی که بازار ملک در کشور نزدیک به ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته و از آن طرف قیمت پایه بانک‌ها چند ده درصد کاهش یافته، خروج این املاک شق القمر است؟

وی خطاب به کرباسیان بیان داشت: کاش می‌فرمودید که شبکه بانک‌های دولتی به ویژه بانک ملی به ریاست آقای حسین‌زاده چه میزان اموال مازاد دارد و شما در آن بازار داغ با ارزانفروشی چه مقدار از املاک مازاد را فروخته‌اید؟ توضیح دهید با ۱۳۵ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق چه کرده‌اید؟ آیا خبر دارید که ضرر و زیان انتظاری بانک‌ها از رقم نجومی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است و به زعم برخی به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؟ کدام سیاست را برای آن اجرا کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که نسبت زیان انتظاری بانک‌ها به تولید ناخالص داخلی از ۵۰ درصد بالاتر رفته است؟

ساری خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: من شما را انسان متشخصی می‌دانم و مطمئن هستم که درکی از این شاخص‌ها ندارید، قطعا اگر خودتان استعفا می‌دادید بهتر بود، همه مشکلات ارزی و بانکی را به گردن بانک مرکزی انداخته و وقتی دیدید افکارعمومی به درستی نسبت به رئیس بانک مرکزی گارد گرفتند، به جای کار اساسی سعی کردید در حاشیه امن قرار گیرید.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: آقای سیف به درستی و به حق برکنار و شما هم باید برکنار شوید، چرا که مجلس در این شرایط برنمی‌تابد که افرادی بر مسند تصمیم‌گیری کشور بنشینند و آسیب‌های بزرگی را به اقتصاد کشور بزنند. حتما در جریان هستید که ۱۱ شهریورماه دقیقا ۷ روز دیگر سررسید سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصدی است، می‌دانید حجم نقدینگی به ۱۵۳۰ هزار میلیارد رسیده است و به طرز شگفت‌انگیزی برای اولین بار از تولید ناخالص ملی پیشی گرفته است؟ وزیر محترم اقتصاد از مبارزه با فساد می‌گوید، ولی نمی‌گوید با کدام فساد مبارزه می‌کند و یا می‌خواهد مبارزه کند.

وی افزود: آقای وزیر! شما از کدام لایحه اقتصادی دفاع کرده اید؟ آیا از FATF دفاع کرده‌اید؟ آقای وزیر مدام از بودجه سال ۹۷ گلایه دارند، ولی نمی‌گویند ایشان در جلسات هیأت دولت چه مواضعی در مورد بودجه گرفته‌اند. شما در مورد دلار ۴۲۰۰ تومانی مصاحبه کرده‌اید و گفته‌اید دلار فراوان است، لطفا به عنوان وزیر اقتصاد مملکت و تنها مقام اقتصادی پاسخگو به مجلس، به مجلس توضیح دهید برای چه کسانی اینها موجود است؟

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: لازم است دوباره اضافه کنم با همین ماجرای ارزی، چندصد هزار نفر را به خاک سیاه نشانده‌اید، نرخ تورم را دو رقمی کرده، چوب حراج به ذخایر دلار و طلای کشور زده، ۳۸ میلیارد دلار را بدون ذره‌ای تأثیر بازار ریخته و تازه یادتان افتاده که از واردکننده مابه‌التفاوت بگیرید.

وی بیان داشت: کارشکنی گمرک در سال گذشته که با ارسال ۹۰۰ هزار کد گوشی جعلی سعی در عقب انداختن طرح ریجستری کرده و بعد عذرخواهی می‌کند، در گمرکات بوشهر مدیری منصوب شده که خود دادگاهی شده و بعدا به کارگیری شده است.

موسوی در گفت وگو با فارس:
پشت استیضاح کرباسیان فراکسیون‌های مجلس نیستند

سیدابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: فراکسیون امید صبح امروز به منظور اعلام موضع برای استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصادو دارایی جلسه‌ای برگزار کرد.

وی افزود:‌ در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر، رأی‌گیری انجام شد و نهایتا براساس حداکثر آرای مأخوذه، اعضا با استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی مخالفت کردند.

وی ادامه داد:‌ هر چند فراکسیون امید از دولت حمایت می‌کند اما همه مشکلات اقتصادی به وزیر اقتصاد و دارایی بازنمی‌گردد.

وی گفت: البته فراکسیون مستقلان ولایی هم طی جلسه‌ای که صبح امروز برگزار کرد، با این استیضاح مخالفت شد، فراکسیون نمایندگان ولایی هم مخالف این استیضاح است.

وی در خاتمه گفت:‌ فراکسیون‌های سیاسی دنبال استیضاح کرباسیان نیستند و پشت این استیضاح فراکسیون‌ها قرار ندارند.

نوروزی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
حداقل ۷۰ درصد قاچاق کشور از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود

 حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: آقای کرباسیان شما برای اجرای ماده سه برنامه ششم توسعه مبنی بر رشد اقتصادی سالانه هشت درصد و ضریب جینی ۰/۳۴ درصد در سال پایانی برنامه چه کردید؟ اگر انجام شده است دقیقاً متوسط رشد سالانه را اعلام کنید و بگویید وزارتخانه شما چه کاری انجام داده است؟

وی افزود: شما یکسال است سکان‌دار این وزارتخانه هستید، سوال دوم من این است که مقدار نقدینگی در مقابل تولید ناخالص داخلی، کالا و خدمات چقدر است؟ در ابتدای دولت یازدهم نقدینگی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بود و در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی ۳/۵ برابر شد و آخر سال ۹۶ به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسید، یعنی تقریبا ۴ برابر از تولید ناخالص بیشتر است. نقدیگنی ما ۴/۵ برابر تولید و خدمات است که به معنای خالی شدن جیب مردم و افت سرمایه مردم است.

نوروزی تصریح کرد: این موضوع یعنی ۱۰۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان تبدیل شده است، وقتی اینگونه باشد سرمایه سرگردان به سمت مسکن، سکه و خودرو می‌رود و به تورم تبدیل می‌شود، شما برای مقابله با این مشکل چه کردید؟ در ماده ۲۱ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده در جهت توسعه فعالیت‌های صنعت بیمه و بهبود فصای کسب و کار و گسترش بخش غیردولتی بر اساس قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سهام دولت در شرکت‌های بیمه در ۲ سال اول اجرای قانون برنامه ششم از طریق عرضه سهام در بازار سرمایه و سازمان خصوصی‌سازی به بخش غیردولتی واگذار شود، این در حالی که طبق گزارش کمیسیون ویژه ۲۰ درصد از این قانون اجرا شده، شما برای بهبود فصای کسب و کار نسبت به واگذاری بنگاه‌های دولتی چه کردید؟

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل مبارزه با قاچاق کالا عدم تمکین گمرک به قانون تبادل اطلاعات صحیح به سایر دستگاه‌هاست، آقای وزیر اقتصاد! شما مسئول گمرک کشور هستید، اگر ۱۰ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور شود، ۳۰ میلیارد دلار به تولید ضربه می زند، مشکل گمرک این است که طبق ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق تمامی دستگاه‌ها باید از طریق سامانه جامع تبادل اطلاعات کنند. سه ماه قبل که نیروی انتطامی محموله قاچاق هزار خودرو را کشف و آن را رسانه‌ای کرد، گفتند اشتباه شده است، نپذیرفتید که اشتباه کردید و باید سامانه شما با سامانه سایر ادارات یکسان شود.

نماینده رباط کریم در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امروز طبق اطلاعات واصله حداقل ۷۰ درصد قاچاق کشور از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود که شما مسئول آن بودید؛ آقای وزیر! علت عدم همکاری گمرک در تبادل اطلاعات و موازی‌کاری گمرک در راه‌اندازی سامانه انبارها و تأخیر بسیار زیاد عملیاتی را توصیح دهید، در سه ماه اول امسال ۶ هزار میلیارد تومان به مسافران خارجی پول دادید، ولی باید پرسید به کارخانه‌های ورشکسته چقدر پول دادید؟

کرباسیان در صحن علنی مجلس:
باید بین نوسانات ارزی با مسیر کلی اقتصاد تفاوت قائل شد

 مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در صحن علنی مجلس و در جلسه استیضاح خود گفت: خدا را سپاسگزارم که امروز عملکرد خود در بخش اقتصاد کشور را در یک سال گذشته خدمت نمایندگان مجلس می‌گویم.

وی ادامه داد: همین جا اعلام می‌کنم هیچ زمانی نگفتم فقط در دایره مسئولیت خود پاسخگو هستم. من به عنوان عضوی از دولت پاسخگو هستم. هر چند که مربوط به حوزه فعالیت من نباشد.

کرباسیان با اشاره به زلزله صبح امروز کرمانشاه و ابراز همدردی با مردم شریف این استان گفت: همین جا به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کنم که تمام تلاش خود را همچنان که در زلزله قبلی در پیش گرفته است دنبال کند و دولت هم کمک خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در بهترین زمان ممکن یعنی هفته دولت خدمت نمایندگان محترم گزارشی را ارائه می‌کنم. هر چند سؤالات بسیار کلی است. ای کاش کسانی که در موافقت استیضاح صحبت کردند این سوالات را قبلا به من می‌دادند زیرا بخشی از سؤالات در طرح استیضاح نبود و من باید برای پاسخ به آنها  به ذهن خودم رجوع کنم و حتما سعی می‌کنم به همه آنها پاسخ دهم. بعضی از آنها را با آمار و ارقام می‌گویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: گروه اول سؤالات شامل ۷ سؤال است که به کلیت اقتصاد برمی‌گردد که در این سؤالات پرسش‌هایی درباره اداره اقتصادی کشور، تدوین سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور، تقویت توان تولید ملی و ثروت عمومی، و ساماندهی اقتصاد کشور شده است. این سؤالات تنها به کلیت پرداخته و شامل سؤال دیگری نمی‌شود اما خودم را پاسخگوی آنها می‌دانم و عرض می‌کنم اگر نبود حوادث غیرارادی و مترقبه اکنون می‌توانستیم نشانه‌های روند بهبود اقتصادی را در کشور ملاحظه کنیم.

کرباسیان تصریح کرد: مردم سؤالاتی که از شما نمایندگان می‌پرسند از من نیز می‌پرسند و در جریان دغدغه‌ها نیز هستم و می‌دانم سفرهای مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد و به شما حق می‌دهم پاسخ این سؤالات را از من بخواهید.با نهایت صداقت و آگاهی از وضعیت کشور مطالبات مردم را محترم می‌شمارم اما نکته اینجاست که باید بین نوسانات ارزی به عنوان یک رخداد با مسیر کلی اقتصاد تفاوت قائل شد و هیچ کدام را به دیگری تعمیم نداد.

وی خاطرنشان کرد: من هم قبول می‌کنم از ابتدای فصل بهار وضعیت ما تحت تاثیر اثرات روانی تحریم و برخی سوءاستفاده‌های اقتصادی داخلی دچار نوسان شد اما این به معنی آن نیست که اقتصاد به یک باره ناکارآمد شده است. بین یک رخداد در حوزه اقتصادی و مسیر کلی اقتصاد تفکیک قائل شویم. من واقعا متاسفم به جای آنکه زمان و توان خود را برای بهبود معیشت مردم بگذارم مجبورم بخشی از توانم را به خنثی کردن اقدامات اقتصادی معاندین تخصیص دهم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این باره اظهار کرد:‌البته اکنون آماده‌ایم همزمان از یک سو با حمله‌های اقتصادی دست و پنجه نرم کنیم و از دیگر سو معیشت مردم را تقویت کنیم. از دید اینجانب ریشه تلاطم اقتصادی کشور ترکیبی است از آسیب‌های ساختاری کشور است که فراتر از یک قرن است گریبان کشور را گرفته است.

کرباسیان افزود:‌اولی ریشه تاریخی و دومی برون‌زا و تحت اختیار دولت و یک وزارتخانه نیست بنابراین ریشه تلاطم موجود نه صرفا ساختاری اقتصادی داخل کشور بلکه متاثر از بدعهدی نظام سلطه است. یادآوری می‌کنم که اینجانب یک سال است مسئولیت وزارت اقتصاد را بر عهده گرفتم و انتظار نمی‌توان داشت که بتوان مسائل تاریخی را در یک سال حل و فصل کرد. دقت کنید این تهدیدهای برونزا که برای ما پیش آمد برای کشورهای همسایه‌مان ترکیه و روسیه نیز پیش آمد. آنها نه تهدید به قطع نفت شدند و نه تهدید به بستن سویفت شدند. آنها تهدید به نتوانستن حمل و نقل کشتی‌هایشان نشدند. آنها تهدید به محدود شدن صادرات فولاد و پتروشیمی نشدند.

وی ادامه داد:‌اثرات تحریم در آن کشورها به مراتب مخرب‌تر از کشورمان بود. ما کشور و مردم خوبی داریم اما ظرف مدت کوتاهی ۳۰درصد از ارزش پول ملی ترکیه کاهش یافت. تورمی که روسیه تحمل کرد شاید قابل تحمل برای کشورهای دیگر نبود. بدیهی است اگر منسجم‌تر، هماهنگ‌تر و همدل‌تر بودیم تلاطم کمتری در این ایام داشتیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: رشد تولید ناخالص داخی در سال ۱۳۹۶ برابر است با ۳٫۷درصد بود. بدون نفت حدود ۴٫۶ درصد بود. یعنی پیشی گرفتن رشد اقتصادی بدون نفت از رشد اقتصادی با نفت.

کرباسیان ادامه داد: درست است که با ۸ درصد سال اول فاصله داریم اما این مسیر داشت طی می‌شد و می‌توانستیم جبران کنیم و این به زعم تمام مؤسسات بین‌المللی آمار تائید شده است. من ناگزیر هستم بگویم این منابع آماری علیرغم میل باطنی خودم از مراکز بین‌المللی است و چون مراکز داخلی آمار درستی ارائه ندادند مجبورم به مؤسسات بین‌المللی اشاره کنم.

وی گفت: در سال ۹۶ نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص بعد از مدت‌ها مثبت شد و برابر ۱٫۴ درصد شد یعنی دوباره امید به اقتصاد ایران بازگشت.رتبه ما در شاخص رقابت‌پذیری جهانی بر اساس آخرین گزارش نسبت به سال قبل ۷ رتبه صعود داشت. در مقایسه با گزارش قبلی شاخص اقتصاد کلان با ۲۸ رتبه بیشترین میزان بهبود را در میان شاخص‌های رقابت‌پذیر داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: من تنها کسی هستم که ۲۸ کتاب در زمینه اقتصادی تالیف و ترجمه کردم. شاید از روی تواضع چیزی را مطرح نکردم ولی بدانید که می‌دانم و به آن عمل داشته‌ام.

کرباسیان بیان داشت: بر اساس آخرین آمار تا اول شهریور سال جاری صادرات غیرنفتی کشور با افزایش به ۱۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه ۱۵ درصد رشد داشته و در همین مدت واردات ۷ درصد کاهش داشته است. یعنی ما مازاد تراز تجاری مثبت داریم که بالغ بر ۳۶۰ میلیون دلار است. این هم وضعیت منابع ارزی‌مان بوده است.

کرباسیان ادامه داد: در شاخص جهانی نوآوری کشور با جهشی ۱۰ پله‌ای از رتبه ۷۵ به جایگاه ۶۵ در سال ۲۰۱۸ رسیده است. خرسندم اعلام کنم به واسطه تلاش دستگاه‌ها،‌گمرک و وزارتخانه‌ها شاخص جهانی لجستیک در کشور ۳۲ رتبه بهبود پیدا کرده است.

وی بیان داشت: رتبه ما در کارآیی فرایندهای گمرکی از ۱۱۰ در سال ۲۰۱۶ به جایگاه ۷۱ ارتقا یافت. یعنی حدود ۴۰ رتبه بهبود یافت که در تاریخ کم نظیر است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چه از منظر مراجع بین‌المللی و چه از منظر مراجع آماری داخلی در مجموع سال ۹۶ جزو سال‌های خوب کشور بود و داشتیم به آستانه چهلمین سال انقلاب با یک بلوغ و تجربه‌ای می‌رسیدیم.

کرباسیان در مورد سؤالات دیگر مطروحه در طرح استیضاح خود خاطرنشان کرد: این سؤالات به شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد کشور و نظارت بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی کشور بازمی‌گردد. به آنچه مجلس و برنامه‌ها برای اولین بار در طول تاریخ شفاف شدن پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور یکی از اقدامات مهم و اصلی در این حوزه بوده است. از اول اردیبهشت ماه سال جاری گزارش پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور در اختیار عموم قرار گرفته است و به طور مستمر به روز رسانی شده است. در راستای شفاف‌سازی گمرک فهرست وارد کنندگان کالاهای مختلف از جمله خودرو به دستور رئیس‌جمهور منتشر کرده است و ادامه نیز خواهد داشت.

وی در مورد اقدامات وزارت متبوعه خود پیرامون دولت الکترونیک گفت: در زمینه دولت الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشتاز بوده است و به عنوان دستگاه برتر در حوزه دولت الکترونیک سازمان برتر شناخته شده و سه دستگاه زیرمجموعه آن مورد تقدیر قرار گرفتند. از منظر شاخص‌های عمومی و شاخص‌های اختصاصی که به برخورد با فساد مرتبط می شود جزو دستگاه‌های برتر بوده‌ایم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: یکی از ریشه‌های فساد در دولت تعدد حساب‌های بانکی دستگاه‌های دولتی بوده است. ما ۱۹۰ هزار حساب بانکی دولتی را شناسایی و مسدود کرده‌ایم.تعدد حساب‌ها مشکل عدم شفافیت و عدم مدیریت نقدینگی را در دولت به همراه داشت. یکی دیگر از اقدامات غیرشفاف پرداخت غیرمتمرکز حقوق کارمندان بود. اکنون به ۵۰۰ دستگاه اجرایی کشور به صورت متمرکز و کاملا شفاف و حساب شده پرداخت‌ها صورت می‌گیرد.

کرباسیان افزود:‌یکی دیگر از دستاوردهای ما سامانه سنهاب بود. این سامانه نظارت بر صنعت بیمه است که به عنوان سامانه برتر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از آن تقدیر شد.اکنون تراکنش‌های صنعت بیمه به خوبی تحت نظارت بیمه مرکزی قرار گرفته و جلوی صدور بیمه‌های جعلی را از این طریق گرفته‌ایم. با تکمیل سامانه جامع اطلاعات دارایی‌های دولت برای اولین بار توانستیم ۳ هزار، هزار میلیارد تومان اموال دولت را شناسایی کنیم که این رقم دو برابر نقدینگی کشور است. مجموعه اقدامات و تلاش‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر منجر شد تا درسال ۱۳۹۶ رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم مبارزه با قاچاق کالا را در جهان به خود اختصاص دهیم.

وی در این باره ادامه داد: یکی از مواردی که در این دستاوردها نقش داشته است مدرن سازی گمرک است که یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است. استفاده از دستگاه‌های مدرن در گمرکات کشور که با تاکید بسیار زیاد در سال حمایت از کالای ایرانی طراحی، تولید،نصب و بهره‌برداری شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت:‌در راستای ماده ۶ قانون اجرای اصل ۴۴ اطلاعات بیش از ۳۳۰ شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی را توسط سازمان بورس منتشر کردیم. بر اساس پردازش اطلاعات مالی و تکنیک‌های مبارزه با پولشویی توانستیم ۵ هزار کیلو مواد مخدر شامل ۴ تن هروئین را کشف و شناسایی کنیم. دقت کنید که برای اولین بار است که در این سطح بدون شلیک حتی یک گلوله فقط با پردازش اطلاعات مالی توسط وزارت اقتصاد جرائم سازمان یافته شناسایی شده است.

کرباسیان افزود: ما پرونده‌های تخلف و فساد را به دور از هیاهو دنبال کرده‌ایم . به عنوان مثال در یک پرونده مرتبط با صدور ضمانت‌نامه چندین عضو هیأت مدیره را که بیش از ۲۰ نفر هستند به مراجع قضایی معرفی کردیم. ریشه‌های فساد را باید در امضاهای طلایی جست.  تراکنش‌های مشکوک بانکی را تشخیص دادیم و به همین جهت پیگیری کربانکینگ دولتی، توسعه سامانه هوشمند مبارزه با پولشویی، تسهیل مجوزدهی به دولت و کسب و کارها را از روز اول پیگیری کردیم. در دستاوردهای مزبور در دوره کمتر از یک سال به دست آمده است.

وی ادامه داد: راه ما در زمینه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد ادامه دارد. استقرار نظام حاکمیت شرکتی در بنگاه‌های افشای اطلاعات اقتصادی برای جلوگیری از رانت و تبعیض و بودجه‌ریزی عملیاتی سه گام ما برای ادامه راه خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود:‌ من از نمایندگان محترم صادقانه و دوستانه می‌پرسم اگر فکر می‌کنید کسب رتبه جهانی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم جهانی در مبارزه با قاچاق کالا، رتبه اول دولت الکترونیک، شناسایی ۳هزار هزار میلیارد تومان املاک دولت، شفاف‌سازی، سالم سازی اقتصادی نیست، پس چه چیزی است؟من از شفاف‌سازی وزارت اقتصاد حمایت می‌کنم که خواست مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و شما نمایندگان مردم است. راهی است بدون بازگشت و اقتصاد در اتاق شیشه‌ای آغاز شده و ادامه خواهد داشت.

کرباسیان در مورد دسته سوم سؤالات تصریح کرد: این سؤالات به زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی برمی‌گردد که شامل مالیات، بیمه،‌خزانه‌داری، سرمایه‌گذاری خارجی، گمرک است که شامل ۴ پرسش می‌شود. ما اسم‌مان وزارت اقتصاد است ولی سازمان‌های حاکمیتی که بخشی از کار را دنبال می‌کند جزو اموال وزارت اقتصاد هستند. سامانه‌های سازمان‌های اقتصادی نظریه‌پرداز نیستند و تنها مجری هستند. دغدغه نمایندگان مجلس این است که آیا عدم اجرای نظام عادلانه مالیاتی در کشور به نحوی است که بیشترین فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی و اقشار کم درآمد حاکم است.

وی اضافه کرد: برای اولین بار با ۳ هزار و ۲۰۰ پرونده مالیاتی سنگین را شناسایی و به آنها رسیدگی قطعی کردیم. ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات از تحلیل تراکنش‌های مشکوک و سازوکارهای مبارزه با پولشویی را شناسایی کردیم. ما توانستیم ۳۰۰ هزار مؤدی جدید مالیاتی را شناسایی کنیم که تاکنون مالیات نمی‌دادند و هزینه آن را سال‌ها تولیدکنندگان پرداخت می‌کردند. طرح جامع مالیاتی را بدون کمک خارجی احیا کردیم. این پروژه از سه دولت قبل آغاز شده بود و به باور همه ناظران جان دوباره‌ای گرفت که اکنون تمام اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت اتوماتیک در سامانه مالیاتی بارگذاری شده است. بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار اظهارنامه عملکرد مبتنی بر اعتماد و خوداظهاری پردازش شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بیش از ۱۰ میلیون ساعت در زمان مؤدیان صرفه‌جویی شد و ما حتما اینکار را دنبال خواهیم کرد. در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری سهم مالیات بر مصرف از کل مالیات‌ها از ۴۳ درصد در سال۹۲ به ۵۴ درصد در سال ۹۶ افزایش پیدا کرد. در مقابل سهم مالیات بر تولید در دوره مذکور از ۵۲ درصد به ۴۳ درصد کاهش یافت. به نظام مالیات ارزش افزوده عمق دادیم.

کرباسیان با تشکر از مجلس برای کمک به لایحه مالیاتی ارزش افزوده، گفت: در مورد ماده ۲۵۱ مکرر ناظر بر ماده دادخواهی که یک رویه غلط در گذشته وجود داشت از سراسر کشور مردم باید به وزارت اقتصاد مراجعه می‌کردند، کل این اختیارات را به استان‌ها تفویض کردیم تا در همان جا کار مردم رسیدگی شود. اخیرا هم مشکل کلافه کننده مردم در مورد نقل و انتقال مسکن را حل کردیم.

کرباسیان ادامه داد: به عنوان وزیر اقتصاد تاکید می‌کنم همه ما در اداره کشور و در قبال بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه مخصوصا محرومین و مستمندان مسئولیم و همه باید مشارکت مالیاتی در رفاه و توسعه کشور داشته باشند. فرار از مالیات گناهی نابخشودنی است که حتما باید با عقوبت همراه باشد.

وی اظهار داشت:‌در سال ۱۳۹۶ حدود ۷۲ درصد از منابع مورد نیاز دولت را از منابع غیرنفتی شامل مالیات، گمرک، سود سهام، خصوصی‌سازی و انتشار اوراق مالی تامین کرده‌ایم. عملکرد مطلوب و رو به جلوی ما در حوزه مالیات دستاوردهایی برای نظام داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اکنون میزان وابستگی بودجه به نفت از متوسط سالانه ۳۵ درصد به ۲۵ درصد در سال کاهش یافته است. اکنون وزارت اقتصاد و دارای بزرگترین تامین کننده منابع مالی دولت است. امروز از هر ۴ ریال که در دولت هزینه می‌شود ۳ ریال آن را وزارت امور اقتصاد ودارایی تامین می‌کند. سه چهارم منابع مورد نیاز از وزارت امور اقتصاد و دارایی تامین می‌شود.

کرباسیان خاطرنشان کرد: در حوزه تامین منابع مالی خارجی که شامل جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس می‌شود که به رغم فضاسازی‌های منفی بین‌المللی و مسائل ناشی از بازگشت تحریم‌ها به رکورد بی‌نظیر بیش از ۵ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۲۰۱۷ رسیدیم. یعنی به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۵۰ درصد رشد داشتیم. این گزارش‌ها بر اساس گزارش یک سازمان بین‌المللی است نه سازمان آماری داخلی.

وی ادامه داد: این مبلغ در قالب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بوده است. خواست همیشگی ما در کشور وجود پنجره واحد سرمایه‌گذاری خارجی بوده است که خوشبختانه در این دوره این سامانه فعال شده و تاثیرگذاری خوبی داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این فرایند طوری شده است که هر کسی در هر کجای دنیا بدون مراجعه حضوری امکان سرمایه‌گذاری در کشور برایش فراهم می‌شود.

کرباسیان در مورد تامین فاینانس اظهار داشت: باید عنوان کنم طبق تکلیفی که مجلس به ما ابلاغ کرده است مجموع قراردادهای تامین مالی خارجی از شهریور ۹۶ تا کنون به میزان ۳۰ میلیارد دلار رسیده است. این رقم در سال ۹۵ حدود ۳ میلیارد دلار بوده است. علیرغم مشکلات خارجی که بود و اینکه تمام ابزارها در اختیار وزارت اقتصاد نیست کاملا در چارچوب قانون برنامه و تامین مدنظر نمایندگان مجلس بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از تولید داخلی در حوزه گمرک سطح تعرفه واردات از ۶ درصد به ۱۳ درصد رسیده است. یعنی حمایت از تولید داخلی. درآمد گمرک در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۷۵ درصد رشد داشته است.یعنی ۸ هزار میلیارد تومان به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. کشف مواد مخدر در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۲ حدود ۷۴۰ درصد رشد داشته است. در سال ۹۱ پانزده کیلوگرم مواد مخدر کشف شد اکنون ۳۰۰ هزار کیلوگرم پیش‌ساز و مواد مخدر کشف می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: یکی از دوستان نماینده گفته‌اند اسناد کاغذی در گمرک آتش گرفته است. خوشبختانه در زمانی هستیم که هیچ سابقه‌ای از بین نمی‌رود و همه چیز سیستمی و هوشمند است و بهترین سامانه‌ای است که در سازمان جهانی گمرک ثبت شده است. قبل از سال ۹۲ کل پرونده‌های مکشوفه ۴۰ میلیارد تومان بوده در صورتی که حسب استفاده از سامانه‌های گمرکی و تجهیزات مدرن ایکس‌ری، فقط در سه ماهه نخست سال ۹۷ بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان ارزش کالاهای مکشوفه در گمرک بوده که رشدی معادل ۶۹۵ درصد داشته است.

کرباسیان خاطرنشان کرد: به خاطر بهره‌برداری از دستگاه‌های پیشرفته ۶۵۳ نفر در سال ۹۶ و ۹۷ حین گذر از مرز در بین بار شناسایی و دستگیر شدند و در سال‌های قبل  امکان شناسایی نبوده است. این افتخار من است که دستور و امر مقام معظم رهبری را عمل کردم. ایشان در فرودین ۹۶ فرمودند بروید ایکس‌ری‌های پرسرعت بیاورد و اگر در داخل ساخته نمی‌شود آنها را از خارج بیاورید تا این کار عملی شود. خوشبختانه امروز ایکس‌ری پرسرعت توسط سازنده داخلی ساخت تولید، طراحی و نصب شده که فرایند آن شناسایی همن افرادی بوده که قصد داشتند به صورت قاچاق وارد کشور شوند.

ادامه دارد…

سلیمانی در مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد
کرباسیان از تجربه خوبی در حوزه‌های کاری وزارتخانه و بخش خصوصی برخوردار است

 حسن سلیمانی در مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد در نشست علنی امروز مجلس یکشنبه (۴ شهریور ۹۷) گفت: در پیشینه کاری که از آقای کرباسیان می‌دانم در طول مدت خدمتش در مدیریت‌های کلان نظام در حد معاون وزیر و همچنین در بخش خصوصی در اتاق بازرگانی به عنوان عضو هیأت رئیسه هیأت نمایندگان و مشاوران اتاق بازرگانی تهران مشغول به کار بوده بنابراین از قابلیت و تجربه و توانایی لازم در بخش‌های مختلف مدیریتی برخوردار است.

نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقتضای دستگاه‌های وابسته به امور اقتصاد و دارایی، اقتصاد کلان کشور نیست و نتیجه بد عملکرد اقتصادی دولت یا نظام صرفاً به بدی و عدم توانایی و عدم قابلیت وزیر اقتصاد بازنمی‌گردد.

وی افزود: از جمله دستگاه‌هایی که وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه خزانه‌داری است، یعنی مسئولیت دریافت و پرداخت است و فردی که در این بخش مسئولیت دارد در دریافت‌ها و پرداخت‌ها هم اهل صداقت است و هم اهل دقت. پرداخت مطالبات دستگاه‌ها تلاش برای به روز کردن بدهی‌های دولت، میزان اوراق منتشره و … کاری است که در این بخش انجام می‌شود و در این مدت نیز سروسامان خوبی به این موضوعات داده شده است و دریافت‌ و پرداخت‌ها نیز سامانه‌ای شده است.

سلیمانی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه مدیریت اموال کار و معاونت امور بانکی کار در حال انجام است. مسئولیت وزیر اقتصاد در امور بانکی فقط در رابطه با رئیس مجمع عمومی بانک ملی و بانک سپه است و همین قدر مسئولیت برایش باقی مانده و در سایر بانک‌ها دخالتی ندارد. اقدامات بانکی هم که به تکالیف بازمی‌گردد مسائلی همچون اعطای تسهیلات اعم از قرض‌الحسنه و غیرقرض‌الحسنه قسمت اعظمی از منابع در قوانین برنامه‌ای و بودجه‌ای توسط مجلس تعیین تکلیف می‌شود پس آقای وزیر کجا باید مدیریت کند.

دعوای دو نماینده مجلس بر سر یک سوء تفاهم

این جلسه با حواشی همراه بود از جمله اینکه دو نماینده مجلس بر سر یک سوء تفاهم دچار درگیری شدند.

براساس این گزارش مهرداد لاهوتی که به عنوان موافق استیضاح پشت تریبون مجلس قرار گرفته بود در میان سخنانش خطاب به محمد عزیزی نماینده ابهر گفت: آقای عزیزی! اجازه دهید آقای وزیر به سخنان ما گوش کند.

در همین حال عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس از انتهای مجلس شروع به فریاد و اعتراض کرد که باید اسم نماینده را کامل ببرید چرا که مردم فکر می‌کنند بنده بالای سر وزیر بودم.

لاهوتی پشت تریبون مجلس اعلام کرد که منظور بنده نماینده شیروان نبود اما عبدالرضا عزیزی همچنان در حال فریاد زدن بود و در حالیکه کُت خود را بر تن کرد با فریاد شروع به دویدن به سمت لاهوتی کرد و عصبانیت وی تشدید یافت.

در همین حال با حمله و عصبانیت به سمت لاهوتی رفت و شروع به ناسزا گویی کرد. در همین حال اعضای هیأت رئیسه مجلس با سخن لاریجانی که گفت آقایان جلوی این مسئله را بگیرید به سمت عزیزی رفتند و سعی در آرام کردن وی داشتند اما نه تنها عصبانیت نماینده شیروان کاهش نیافت بلکه با حمله سعی در زدن نماینده لنگرود را داشت که با ممانعت برخی از نمایندگان که در محل تریبون جمع شده بودند مواجه شد. در همین حال لاریجانی خطاب به عزیزی نماینده شیروان گفت: منظور آقای لاهوتی شما نبودید، لطفاً سرجای خود بنشینید. اما نماینده شیروان ساکت نشد و همچنان در حال ناسزاگویی که بود که وکیلی نماینده تهران با دست خود جلوی دهان عزیزی را گرفت و با تلاش او را آرام کردند.

در همین حال لاهوتی در میان سخنانش به اشتباه عنوان کرد که منظور بنده آقای عزیزی نماینده شیروان بود، در همین حال همه نمایندگان فریاد بلند زدند که باز اشتباه گفتی! و لاهوتی جمله خود را اصلاح کرد و گفت: منظور بنده نماینده ابهر بود.

این گزارش حاکی است؛ نمایندگان در حال هیاهو و سر و صدا بودند که در همین حال لاهوتی خطاب به لاریجانی گفت: آقای رئیس از شما می‌خواهیم که مجلس را مدیریت کنید، که لاریجانی در پاسخ به وی گفت ما هم از شما می‌خواهیم به گونه‌ای سخن بگویید که ما هم بتوانیم مجلس را مدیریت کنیم.

لاهوتی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:

کرباسیان باید پاسخگوی نابسامانی‌ بانک‌ها باشد

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر ما در طول این سال‌ها دقت می‌کردیم این مشکلات اقتصادی به وجود نمی‌آمد.

لاهوتی افزود: شرکتی که مالیاتش در سال ۹۷ را ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کرده در واقع این کشور را به تاراج بردن است.

وی  افزود:‌قاچاق کالا عمدتا متاسفانه از مبادی رسمی کشور صورت گرفته و این دو و نیم میلیارد قاچاقی که در کشور صورت گرفته است عمدتا از همین مبادی رسمی بوده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی گفت: شما رئیس مجمع بانک‌ها هستید. نابسامانی‌هایی که در بانک‌ها به وجود آمده است را باید پاسخگو باشید.

لاهوتی با تاکید بر اینکه وزیر اقتصاد و دارایی باید مالیات را اداره کند،‌گفت: ما در دوره مدیریتی شما مشکلات زیادی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده داشتیم.

وی عنوان کرد: مالیات بر ارزش افزوده به طور مضاعف افزوده می‌شود و در واقع حتی از طلا هم مالیات گرفته می‌شود. اینها عادلانه نیست.

نماینده مردم لنگرود در مجلس در خاتمه گفت:‌آقای کرباسیان! باید پاسخگو باشید چه نقشی در واگذاری شرکت‌ها داشته‌اید؟

حضرتی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد:
ما بدبخت سوءتدبیرها هستیم نه آمریکا/ باید رئیس‌جمهور یا معاون اول او را استیضاح می‌کردیم

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید نیز در سخنانی به عنوان موافق طرح استیضاح وزیر اقتصاد، اظهار داشت: بنده جزو طراحان طرح استیضاح آقای کرباسیان نبودم اما جزو امضاکنندگان بودم، بنده تقریباً حدود ۳۰ سال است که با آقای کرباسیان رفاقت دارم و استیضاح یک رفیق برای من فوق‌العاده سخت است. همچنین لازم است به خاطر قدرت لابی قوی آقای وزیر اقتصاد به او تبریک بگویم، باید وزیر اقتصاد را به جای وزیر خارجه معرفی کنیم؛ چراکه حدود ۱۰۰ نفر از دوستان بنده از داخل و خارج از مجلس چه اصولگرا و اصلاح‌طلب به من رجوع کردند و گفتند امضایت را پس بگیر اما پاسخ منفی من به آنان برای بنده بسیار سخت بود.

وی افزود: آنان گفتند اگر امضایت را پس نگیری تا ابد رابطه دوستی قطع می‌شود؛ امروز با مردم مواجهیم، با مردم اقشار پایین و ضعیف که در این شرایط نابسامان اقتصادی نابود شدند و بیچاره شدند، هفته قبل بنده ۲۵۰ نفر ملاقات‌کننده داشتم که همه نالان و گریان در بن‌بست مشکلات مالی کشور قرار گرفته‌اند.

حضرتی با بیان اینکه تورم در این کشور برای مردم قابل لمس است، گفت: بنده نمی‌توانستم مشکلات این مردم را نادیده بگیرم و این مشکلات را فدای رفاقت ۳۰ ساله‌ام با آقای کرباسیان کنم و امضایم را پس بگیرم، حقوق مردم چیزی نیست که بشود آن را معامله کرد.

این عضو فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در سال ۹۶ ملت ایران مجدداً به دولت آقای روحانی رأی دادند و با او اتمام حجت کردند و رأی بالاتر و کیفی‌تر ملت به روحانی به این دلیل بود که او انتظارات ملت را بیشتر مورد توجه قرار دهد اما آقای روحانی در دولت دوم خود نتوانست توجهی به این مشکلات کند و او در چیدمان کابینه‌اش و اتخاذ تصمیماتش لحظه به لحظه عقب نشست و همین موضوع باعث ناامیدی ملت شد و یأس بر مردم مستولی گردید.

حضرتی تصریح کرد: تورم و تک‌نرخی شدن آن مهم‌ترین موضوعی بود که ما به آن افتخار می‌کردیم اما الآن که در شهریورماه هستیم، تورم ۱۵ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ۴۰ درصد برسد. ما با این ملت چکار کردیم، این ملت چه گناهی کردند جز اینکه انقلاب کردند و شهید دادند، ما ملت را بیچاره و بدبخت کردیم و آنها را به ذلت کشاندیم.

حضرتی گفت: قشر متوسط جامعه امروز به سمت فقر و فلاکت رفتند بنابراین ما نمی‌توانیم نسبت به مردم بی‌تفاوت باشیم، توان و قدرت خرید ملت پایین آمده و ملت احساس بی‌پناهی می‌کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا برای اینکه ما را به بن‌بست برساند تمام تجارب دور قبل تحریم‌ها را جمع‌بندی و بر ما اعمال کرد که از آبان‌ماه آغاز می‌شود اما شما کدام ستاد جنگ اقتصادی را راه‌اندازی کردید؟ اگر ما در جنگ اقتصادی هستیم چرا به کسی که به خارج از کشور می‌رود ارز می‌دهید؟ ما بدبخت سوءتدبیرها هستیم نه آمریکا. هنوز آمریکا کاری انجام نداده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: چون آماده نبودیم و نیستیم این مشکلات پیش آمد. در مجلس، دولت و قوه قضائیه چنین آمادگی برای یک جنگ اقتصادی دیده نمی‌شود.

حضرتی در پایان خاطرنشان کرد: حق‌اش بود آقای رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری‌، آقای نوبخت، آقای سیف و آقای نهاوندیان استیضاح می‌شدند ولی ما مجبوریم وزیر اقتصاد را استیضاح کنیم، ما نامه دادیم که آقای رئیس‌جمهور تیم اقتصادی دولت را تغییر دهد اما این کار را انجام نداد، شما باید به مردم پاسخ دهید، اگر مشکلات را نمی‌توانید حل کنید، حداقل با مردم هم‌نوا شوید.

* کرباسیان از وزارت اقتصاد برکنار شد

نهایتا، وکلای ملت پس از استماع توضیحات نمایندگان استیضاح‌کننده و همچنین کرباسیان، با ۱۳۷ رأی موافق و ۱۲۱ رأی مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ آرای مأخوذه، با استیضاح کرباسیان موافقت کردند و بدین ترتیب وزیر اقتصاد برکنار شد.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.