ادامه نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیازمند تسهیلات ۵۰ میلیونی است

به گزارش خبر تصویری، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی گفت : طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی بسیار کند یا به نوعی می توان گفت که متوقف شده است و ادامه روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیازمند ارائه تسهیلات بانکی حداقل ۵۰ میلیون تومانی است.

مرتضی ضامنی روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: یکی از دلایل کند شدن روند نوسازی ناوگان تکسیرانی افزایش ۱۱۰ برابری قیمت خودرو نسبت به سال گذشته است و رانندگان توان مالی برای تهیه خودرو با این قیمت را ندارند.
وی ادامه داد: وقتی خودو ۱۱۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است، باید حداقل ۵۰ میلیون تسهیلات به رانندگان پرداخت شود. ۵ میلیون تومان هم باید بابت فرسودگی خودرو باشد و ۲۰ میلیون هم توسط راننده تامین شود تا توانی برای نوسازی ایجاد شود.
ضامنی گفت: اما اشکال این است که در حال حاضر هیچ بانکی تسهیلات ۱۸ درصدی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی نمی دهد و تمایل دارند که سود این تسهیلات را حتی به مرز ۲۳ درصد هم برسانند.
وی خاطر نشان کرد: با تسهیلات ۱۸ درصدی هم رانندگان تاکسی که اقدام به نوسازی خودروهای خود کرده بودند، توان بازپرداخت اقساط را به سختی داشتند و در صورتی که سود تسهیلات به بیش از ۲۳ درصد برسد، به هیچ عنوان رانندگان متقاضی برای نوسازی تاکسی ها توان بازپرداخت اقساط را نخواهند داشت.

وی اعلام کرد: اگر بانک یا افرادی شرایط برای پرداخت وام در قالب تسهیلات به ناوگان تاکسیرانی را داشته باشند، استقبال می کنیم و لازم است که بانک مرکزی هم در این زمینه ورود کند تا بتوانیم ناوگان تاکسیرانی را نوسازی کنیم.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشوری ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در خصوص نوسازی ناوگان تاکسیرانی، انباشت تعداد زیاد تاکسی‌های فرسوده است به طوری که در حال حاضر ۱۵۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کشور داریم.
وی افزود: اگر اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی انجام نشود، تعداد تاکسی های فرسوده کشور تا پایان امسال به ۱۹۲ هزار تاکسی می‌رسد و در سال ۱۴۰۰ تعداد تاکسی‌های فرسوده به ۲۴۳ هزار دستگاه خواهد رسید که شامل ۷۵ درصد ناوگان موجود خواهد بود.
ضامنی اعلام کرد: ظرفیت تولیدخودرو داخلی در بهترین وضعیت ۳۰ هزار دستگاه برای خودرو تاکسی است و با توجه به انباشت فرسودگی تاکسی ها و با اتکا به این روش تولید داخل کافی و پاسخگو برای نیاز نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیست.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.