موج جدید ملخ ها در راه است/کشاورزان هشیار باشند

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور با هشدار به کشاورزان گفت: بر اساس گزارش فائو(سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) امروز موج جدیدی از ملخ‌های مهاجم وارد کشور می‌شود که تا ۱۰ روز آینده ادامه دارد.

رضا میر با اعلام این خبر، افزود: ورود موج جدید ملخ‌های مهاجم به کشور بسیار جدی است و ما از کشاورزان و روستائیان استان‌های جنوبی کشور می‌خواهیم که با مشاهد ملخ‌های لیمویی رنگ در سریع‌ترین زمان ممکن، کارشناسان ادارات جهاد منطقه را مطلع کنند.

وی ادامه داد: خطر حضور موج جدید ملخ‌های مهاجم از چند روز پیش از طریق امام جمعه مساجد،‌ بنر، اطلاعیه‌های محلی و راه اندازی شبکه‌های مجازی به استان‌های جنوبی اطلاع رسانی شده است علاوه بر آن در حال حاضر کارشناسان ما در مزارع و باغات حضور دارند تا ضمن رصد دقیق، هشدارهای لازم را به کشاورزان و روستائیان بدهند.

میر درباره آخرین وضعیت مبارزه با این آفت مهاجم گفت: سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی به بیش از ۱۵۷ هزار هکتار رسیده است.

وی بیشترین سطح مبارزه را مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۱۵۳ هزار هکتار عنوان کرد.

میر سطح مبارزه با ملخ‌های بومی را نیز ۶۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: هم اکنون استان‌های شمالی کشور درگیر آفت ملخ‌های بومی هستند که بیشترین سطح درگیری مربوط به استان اردبیل می‌شود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور خسارات وارده به مزارع و باغات را با توجه به سطح درگیری اراضی کشور با ملخ صحرایی بسیار پایین ارزیابی کرد و گفت: گزارش‌هایی از ورود ملخ‌های مهاجم صحرایی به تعدادی از باغات مرکبات استان هرمزگان داشته‌ایم که در مقایسه با سطح درگیری با این آفت ناچیز است.

میر در پایان بار دیگر از کشاورزان و روستائیان خواست با توجه به هشدار سازمان فائو تا ۱۰ روز آینده نسبت به حضور ملخ های صحرایی مهاجم در مزارع و باغات خود کاملا هشیار باشند.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.