نخست وزیر ژاپن ۲۲ خرداد به تهران می‌آید

پایگاه خبری «اس‌سی‌ام‌پی» گزارش داد که دولت ژاپن روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) را برای سفر «آبه شینزو» نخست وزیر این کشور به تهران برنامه ریزی کرده است.

این گزارش می‌گوید که نخست وزیر ژاپن امیدوار است در این سفر بتواند پلی برای کاهش اختلافات میان ایران و آمریکا و کاهش تنش‌ها در منطقه باشد.

اس‌سی‌ام‌پی افزود: سفر اخیر «محمد جواد ظریف» به توکیو و همچنین سفر سه روزه «دونالد ترامپ» به این کشور و اظهارات وی درباره ایران، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال وساطت ژاپن بین تهران و واشنگتن را افزایش داده است. مقامات ایرانی این موضوع را تایید نکرده‌اند.

شبکه تلویزیونی FNN ژاپن به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد ترامپ اخیرا از آبه شینزو خواسته «به زودی» زمینه برگزاری دیداری میان مقام‌های ایران و آمریکا را فراهم آورد.

ترامپ در نشست خبری خود با نخست وزیر ژاپن در توکیو درباره ایران هم گفته بود: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با رهبران ایران دارد، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».

ترامپ درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران خواستار صحبت خواهد شد. اگر آن‌ها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفتگو خواهیم بود. خواهیم دید که چه می‌شود… کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصا من».

براساس این گزارش، ژاپن از بزرگترین خریداران نفت ایران است و یکی از ۸ کشوری بود که به مدت شش ماه از آمریکا برای ادامه خرید نفت و میعانات گازی ایران معافیت گرفته بود. دونالد ترامپ اوایل ماه میلادی از تمدید معافیت‌ها برای واردات نفت از ایران خودداری و اعلام کرد که سیاست به صفر رساندن درآمد‌های نفتی ایران را در چارچوب اعمال فشار حداکثری در پیش گرفته است.

این پایگاه خبری در ادامه گزارش خود مدعی شده است که مساله نفت، مساله هسته‌ای، دونالد ترامپ و کره شمالی دستور کار سفر نخست وزیر ژاپن به ایران است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.