واگذاری ۴۵۷ میلیارد ریال سهام شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو درنیمه نخست امسال 

منابع حاصل از واگذاری سهام شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو و املاک، صرف تامین نقدینگی برای سرمایه در گردش تولید محصولات، بازپرداخت تسهیلات دریافتی و کاهش هزینه های مالی، سرمایه گذاری جهت ارتقا و تولید محصولات جدید و در نتیجه افزایش سود آوری شرکت شده است.

به گزارش ایکوپرس، از سال ۹۲ تا نیمه نخست امسال با توجه به بازاریابی‌های انجام شده، سهام تعداد ۸ شرکت زیر مجموعه گروه به علاوه بخشی از سهام شرکت‌های بورسی گروه، جمعا به مبلغ ۰۵۷ر۱۰ میلیارد ریال واگذار شده است.

افزون بر این از سال ۱۳۹۴ تاکنون با شناسایی املاک مازاد در سطح شرکت‌های گروه و ارزیابی آنها توسط کارشناسان رسمی دادگستری، تعدادی از املاک مازاد به مبلغ ۴۶۱ر۴ میلیارد ریال از طریق مزایده عمومی واگذار شده است.

همچنین برای سال مالی ۹۷ نیز تعدادی از شرکت‌های زیر مجموعه و سهام مازاد ۵۱ درصد شرکت‌های بورسی گروه و تعدادی از املاک مازاد گروه در برنامه واگذاری قرار گرفته که از ابتدای سال تاکنون، بخشی از سهام شرکت های زیر مجموعه به مبلغ ۴۵۷ میلیارد ریال و املاک مازاد به مبلغ ۲۳۸ میلیارد ریال، جمعا مبلغ ۶۹۵ میلیارد ریال واگذار شده است.

در راستای مصوبات مجامع عمومی سهامداران و مصوبات هیات مدیره شرکت ایران‌خودرو، به منظور اصلاح ساختار بهینه اقتصادی گروه و پرتفوی سرمایه گذاری‌ها، تامین نقدینگی، بازپرداخت تسهیلات دریافتی و کاهش هزینه‌های مالی، تبدیل دارایی‌های راکد و غیر مولد به مولد، کسب بازده مطلوب‌تر از دارایی‌ها، کاهش هزینه‌ها، ارتقای توان رقابتی گروه صنعتی ایران خودرو و افزایش سود آوری، برنامه واگذاری سهام و املاک مازاد شرکت‌های زیر مجموعه گروه در دستور کار قرار گرفته است.

برهمین اساس،‌ شرکت‌های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو از منظر میزان اهمیت در زنجیره تامین و ساختار بهینه اقتصادی گروه، مورد بررسی قرار گرفته و به شرکت های استراتژیک (غیرقابل واگذاری) و غیر‌استراتژیک (قابل واگذاری) طبقه بندی شده است.

شرکت‌های قابل واگذاری نیز در سه بخش شرکت‌های با بازدهی مطلوب، کم بازده و زیان ده مورد تفکیک و رتبه بندی شده و فرصت‌ها و تهدیدات واگذاری هر شرکت مورد بررسی قرار گرفته است. پس از اخذ مصوبه هیات مدیره شرکت ایران‌خودرو، اقدامات مربوط به قیمت‌گذاری سهام و دارایی‌های شرکت‌های بورسی و غیربورسی قابل ‌واگذاری، توسط کارشناسان رسمی دادگستری انجام شده است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.