چند خانوار تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند؟

روز گذشته مرحله دوم واریز تسهیلات حمایتی دولت انجام شد و ثبت نام متقاضیان کماکان ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “خبرتصویری”به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، پس از شیوع کرونا دولت در اقدامی تصمیم گرفت که کمک‌های دولتی را در قالب تسهیلات قرض الحسنه به مردم اعطا کند. این تسهیلات برای ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر در نظر گرفته شده است.
بر این اساس تمام سرپرستان ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر کشور مجاز بودند تا برای دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا درخواست خود را ثبت کنند که دولت برای ۴ میلیون خانوار خاص که آسیب پذیری آن ها از شیوع کرونا بیشتر تلقی می‌شود تسهیلات قرض الحسنه‌ی یک تا میلیون تومانی در نظر گرفته است که بازپرداخت آن نیز با تنفسی ۴ ماهه همراه خواهد بود.

ملاک واریز تسهیلات دولت در این طرح سرپرستان خانوار یارانه بگیری هستند که پس از دریافت پیامکی از سوی وزارت ارتباطات با سرشماره V.refah، از طریق سیمکارتی به نام سرپرست خانوار، کد ملی خود را بدون هیچ کاراکتر دیگری به شماره ۶۳۶۹ ارسال کنند و بر خلاف یارانه معیشتی در این مورد وسع مالی خانواده‌ها بررسی نخواهد شد.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد مشمولان بسته حمایتی دولت می‌گوید که تاکنون ۴۸ میلیون پیامک درخواست تسهیلات ارسال شده است. طبق گفته وی این به معنای ثبت نام این تعداد نیست چرا که بسیاری از متقاضیان بدون توجه به اینکه تنها یک پیامک برای ثبت درخواست کافی است، بارها و بارها اقدام به ارسال پیامک کرده اند.

تاکنون لیستی شامل ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از سرپرستان خانوار در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است تا برای آنان پیامک ارسال شود. در این میان ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سرپرستان سیمکارت به نامشان بوده است، به عبارت دیگر از این تعداد حدود ۲۰ میلیون نفر وام دریافت کردند، آن تعدادی که فعلا دریافت نکرده‌اند افرادی هستند که سیمکارت به نامشان نبوده است. جاماندگان و افرادی که تمایل دارند وام دریافت کنند همچنان می‌توانند تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت به شماره ۶۳۶۹ پیامک بفرستند و درخواست خود را ثبت کنند.

در مرحله نخست اسامی خانوارهایی که تا تاریخ ۳۱ فروردین درخواست خود را ثبت کرده بود و تعداد آن‌ها ۱۷ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۳۱۶ خانوار بود به بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات حمایتی ارسال شد که در روز ۴ اردیبهشت که جز حدود ۴۰ هزار و ۵۰۰ خانوار که به دلیل مشکلات مرتبط با حساب بانکی خود نتوانستند تسهیلات را دریافت کنند، به حساب تمامی سرپرستان خانوار واریز شد.

 

در مرحله دوم نیز خانوارهایی که تا تاریخ ۷ اردیبهشت درخواست خود را برای  دریافت تسهیلات حمایتی دولت ثبت کرده بودند و طبق اعلام بانک مرکزی از تعداد ۲ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۲۶۳ خانواری که از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات معرفی شده بودند تا ساعت ۱۳ روز پنجشنبه این تسهیلات به حساب ۲ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۶۶۴ خانوار واریز شد.

بانک مرکزی می‌گوید دلیل عدم واریز تسهیلات به حساب بانکی سرپرستان مسدود بودن حساب سرپرست، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسال شدهُ نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و خطاهای دیگر بوده است و برخی از این موارد طی هفته آتی با همکاری سازمان هدفمندی یارانه رفع خواهد شد.

با احتساب ۱۹ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۵۷۹ خانواری که از سوی سازمان هدفمندی یارانه برای دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی به بانک مرکزی معرفی شده‌اند طبق اعلام میرزایی تاکنون به ۱۹ میلیون ۳۸۵ هزار و ۳۰۸ خانوار تسهیلات حمایتی اعطا شده است.

به این ترتیب سرپرستان خانوارهای یارانه بگیری که تاکنون وام خود را دریافت نکرده اند کماکان فرصت خواهند داشت تا برای دریافت تسهیلات حمایتی کد ملی خود را به ۶۳۶۹ ارسال کنند.

میرزایی اعلام کرده است که زنان سرپرست خانوار نیز به زودی پیامک وزارت ارتباط را دریافت خواهند کرد و پس از آن وام در نظر گرفته شده برای این افراد واریز می‌شود و هیچ گونه مراجعه حضوری نیز پذیرفته نخواهد شد.

رقم وام زنان سرپرست خانوار نیز یک از به ترتیب برای خانوار یک نفره یک میلیون تومان، دو تا سه نفره یک میلیون و پانصد هزار تومان  و برای خانوار چهار نفره یا بیشتر نیز دو میلیون تومان واریز می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.