کارفرمایان توان افزایش دستمزد را ندارند؛ دولت از کارگران حمایت کند

اصغر آهنی‌ها نماینده کارفرمایان در  شورای عالی کار در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: هزینه‌های زندگی دو بخش دارد؛ هزینه‌های اجتماعی و هزینه‌های دستمزدی که هزینه‌های دستمزدی برعهده کارفرمایان است. کارفرمایان در این چند سال همکاری کامل را داشته اند اما در زمینه هزینه های اجتماعی که به عهده دولت هاست تا به حال در کشور شاهد اقدامی از سوی دولت‌ها نبوده‌ایم.

وی یادآور شد: در آخرین جلسه شورای عالی کار که قبل از استیضاح وزیر کار برگزار شد، بحث‌های مختلفی درباره حمایت از معیشت کارگران مطرح شد؛ از جمله اینکه نماینده کارگران معتقد بودند که قدرت خرید آنها ۴۷ درصد افت داشته است و هزینه‌های خواربار افزایش پیدا کرده است و بر همین مبنا تقاضای بررسی دوباره حقوق و دستمزد را مطرح کردند.

آهنی‌ها با بیان اینکه بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد و حقوق سالی یک بار امکان‌پذیر است، ادامه داد: در همان جلسه نمایندگان کارفرمایی به دلیل مغایرت قانونی با این پیشنهاد موافق نبودند و از طرفی بعد از بررسی های انجام گرفته به این نتیجه رسیدیم که هزینه‌های خواروبار در سبد معیشت بر اساس آخرین آماری که از بانک مرکزی، سطح شهر و میادین میوه و تره بار از اقلام خوراکی ها داشته‌ایم حدود ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته است در حالی که برای امسال ۲۰ درصد افزایش نرخ دیده‌ایم و بر مبنای آن حقوق و دستمزد را افزایش دادیم  وهنوز تا رسیدن به آن رقم فاصله‌ای وجود دارد.

نماینده کارفرمایان یادآوری کرد: در آن جلسه همچنین نمایندگانی از وزارت اقتصاد، صنعت و وزارت کار حضور داشتند و مقرر شد که دولت در بررسی‌های خود بسته های کمکی برای اقشار ضعیف و کم درآمد به خصوص کارگران را مدنظر قرار دهد و هزینه‌های اجتماعی توسط آنها تقبل شود.

آهنی‌ها تاکید کرد: کارفرماها با توجه به شرایطی که اتفاق افتاد؛ وضعیت ارزی و مشکلات ورود و خروج کالا به کشور دچار مشکل شده‌اند. بسیاری از کارخانجات دچار مشکلات عدیده ای برای تامین مواد اولیه خود هستند و امکان اینکه هزینه دیگری بر آنها تحمیل شود وجود ندارد، بنابراین این دولت است که باید نقش حمایتی خود را ایفا کند.

نماینده کارفرمایان در عین حال که حمایت اجتماعی از کارگران را وظیفه دولت دانست، تاکید کرد: واحدهای تولیدی هم برای ادامه حیات خود و حفظ شرایط اشتغال پذیری این کارگاه ها نیاز به حمایت دولت دارند؛ ما داریم تلاش می کنیم که حداقل واحد‌های موجود را در این شرایط اقتصادی حفظ کنیم.

آهنی‌ها تاکید کرد: کارگران هم این موضوع را می‌دانند که بخش کارفرمایی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و با چنگ و دندان واحدهای تولیدی را حفظ می کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا پیشنهادی برای نحوه حمایت دولت دارید؟ گفت: پیشنهاد زمانی داده می‌شود که ما بتوانیم امکانات دولت را درست ارزیابی کنیم اما اطلاع دقیقی از امکانات و توانمندی های دولت نداریم؛ آنها فقط هزینه ها را بر پیکره تولید وارد می‌کنند.

آهنی‌ها ادامه داد: دولت می‌تواند بسته های غذایی را با مدیریت خود و در قالب بن و امثال آن در اختیار کارگران قرار دهد.

نماینده کارفرمایان همچنین درباره طرح تثبیت اشتغال و تخصیص بیمه بیکاری به حفظ اشتغال موجود در کارگاه ها که از سوی وزارت کار مطرح شده نیز گفت: این به معنای پایداری واحدهای تولیدی و حفظ اشتغال آنها نیست؛ واحدهای تولیدی اکنون با مشکلاتی از جمله تامین به موقع مواد اولیه مواجهند و از سوی دیگر شاهد تغییر مداوم رویه‌هایی هستیم که از سوی دولت اتخاذ می‌شود و مشکلات تولیدکنندگان را بیشتر می‌کند، در حالی که تولیدکننده نمی‌تواند مدام این دغدغه را داشته باشد که هر روز روش جدیدی پیش پای او بگذارند.

وی تاکید کرد: ما باید ساختارها را درست کنیم؛ اگر قرار است گشایش صورت گیرد اصلاح سیاست های متغیر و متناقض است. چرا که تولید نمی تواند تابع تغییرات متعدد باشد، مگر تولیداتی مانند پتروشیمی و مواد معدنی، در حالی که ۹۲ درصد صنایع ما خرد کوچک و متوسط هستند و تاب آوری این نوع سیاست ها و تغییرات را ندارند.

آهنی‌ها با اشاره به تغییرات نرخ ارز گفت: ما به یک باره شاهد بودیم که ارز دولتی از ۳۶۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان تغییر کرد و حالا که که تولیدکنندگان باید در بازار نیازمندی ارزی خود را در بازار با نرخ ۱۰ هزار تومان تامین کنند؛ این تغییر قیمت در قیمت تمام شده تاثیر زیادی خواهد داشت و طبیعتا با توجه کاهش شدید قدرت خرید در بازار،  زمینه زیان‌دهی واحدهای تولیدی ایجاد شده است.

نماینده کارفرمایان تاکید کرد: باید دولت و دستگاه های ذیربط از وزارت صنعت تا اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه پای کار بیایند و خیلی جدی از تولید حمایت کنند؛ تا زمانی که تولید در کشور رونق داده نشود نمی‌توانیم از بحران های دیگر عبور کنیم.

وی ادامه داد: بیکاری و مشکلات معیشتی آفت های اجتماعی به دنبال خواهد داشت، انتظار ما از دولت این است که مسایل را مدیریت کند چرا که هنوز هیچ مسئله‌ای در عرصه اقتصاد اتفاق نیفتاده است اما شاهد افزایش چشمگیر نرخ ارز بودیم که شوک بزرگی به واحدهای تولیدی وارد کرد و بسیاری آنها را با خطر تعطیلی مواجه کرد.

نماینده کارفرمایان درباره سیاست‌های ارزی دولت نیز گفت: بسته اولیه دولت، روشی اشتباه، انقباضی، عجولانه و بی برنامه بود و روش دوم اصلاحی که برای بازگشت ساختارها به حالت عادی بود هم چون هنوز پشتوانه‌ای قوی برای اجرای آن عملاً هنوز آثار خود را به جا نگذاشته است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.