گرامیداشت سالروز ورود آیت الله موسوی درچه ای به شهرری

به همت بنیاد مشاهیر و مفاخر معاصر ری، سالروز ورود آیت الله حاج آقا حسین موسوی درچه ای، امام جمعه فقید شهرستان ری( ۲۹ دی ماه ۱۳۴۱ هجری شمسی)، با حضور دکتر علیجانی نماینده مجلس شورای اسلامی ؛حسن خلیل آبادی عضوشورای شهر تهران ؛ ری و تجریش ؛ جمالی پور ؛ توکلی کجانی ؛ حقیقی ؛ کاغذلو و عباسی فرمانداران ری – ملارد – پردیس – ورامین و پیشوا ؛ خانجانی و موسوی معاونین فرمانداری ویژه شهرستان ری ؛ دکتر افشار شهردار منطقه ۲۰ تهران ؛ مرتضوی ؛ دهدست ؛ معبودی ؛ سید روح الله موسوی درچه ای از روحانیون شهرری ؛ شاه محمدی ؛ شیرازی نژاد ؛ زنگنه ؛ بیاتی و خانلری از فعالان رسانه ای و جمعی از فعالان سیاسی گرامی داشته شد.

گرامیداشت سالروز ورود آیت الله موسوی درچه ای به شهرری

به گزارش عصر خبر، در این نشست صمیمی حجت الاسلام سید محمدجواد موسوی درچه ای از قاریان بین المللی و فرزند عالم جلیل القدر و امام جمعه فقید شهرری و همچنین حجت الاسلام دهدست با اشاره به زهد و ساده زیستی مرحوم آیت الله موسوی درچه ای، بابیان خاطراتی از وی ؛ نام و یاد این روحانی فاضل را گرامی داشتند .

گرامیداشت سالروز ورود آیت الله موسوی درچه ای به شهرری

اشاره ای کوتاه به زندگانی عالم ربانی مرحوم آیت ‌الله حاج آقا حسین موسوی درچه‌ای

ولادت :
آیت الله حاج آقا حسین موسوی درچه ای (ره) در ۲۸ ربیع الاول ۱۳۴۶ هجری قمری برابر با سوم مهرماه ۱۳۰۶ شمسی در شهر درچه اصفهان متولد شد .

نسب :
ایشان نوه مرجع عالیقدر شیعه استادالمراجع، مرحوم آیت‌الله‌العظمی علامه آقاسیدمحمدباقر درچه‌ای اعلی الله مقامه (که به سبب داشتن شاگردانی همچون آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانی، آقارحیم ارباب ، بروجردی ،گزی ، همائی، حجت ، آقانجفی قوچانی ، سیدجمال گلپایگانی، میرزاعلی شیرازی، سیدعبدالحسین طیب و… به لقب استادالمراجع شهرت دارد) و از طرف دیگر نیز نوه فقیه عالیقدر مرحوم آیت‌الله‌ آقاسیدمحمدحسین درچه‌ای (برادر آقاسیدمحمد باقر) می‌باشد.
(استادالمراجع مرحوم آیت‌الله‌العظمی آقاسیدمحمدباقر درچه‌ای و دو برادر فاضلشان یعنی مرحوم آیت‌الله‌ آقاسیدمحمدحسین و مرحوم آیت الله آقاسیدمهدی ، از فقها و بزرگانِ مدفون در تخت فولاد اصفهان بشمار می آیند).
و اما پدر ایشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالله موسوی و همچنین اخوان ایشان عبارتند از حجج اسلام : مرحوم حاج سیدباقر ، مرحوم حاج سیدتقی(از روحانیون مبارز شهرری) ، سیدمحمدعلی( امام جمعه درچه) و سیدمجتبی موسوی درچه ای که همگی از روحانیون برجسته درچه و شهرری می باشد و این ۵ برادر به اخوان درچه ای شهرت داشته و دارند.

تحصیلات اولیه :
آیت الله موسوی درچه‌ای(ره) تحصیلات اولیه خود را در مکتب و نزد اساتید درچه من جمله عموی ایشان مرحوم میرزا جعفر گذراند و سپس وارد حوزه علمیه شد.

ورود به حوزه علمیه اصفهان :
ایشان به توصیه پدر در همان سنین نوجوانی و در سن ۱۴ سالگی همزمان با اواخر دوران حکومت مستبدانه رضاخان (۱۳۲۰شمسی) ، وارد حوزه علمیه اصفهان شده و تحصیلات علوم دینیه را در مدرسه نیم آورد آغاز کرد . سپس در مدرسه چهارباغ به ادامه تحصیل پرداخت .
ایشان در سالهای حضور در حوزه علمیه اصفهان ، علاوه بر تحصیل ، به تدریس ادبیات و منطق نیز اشتغال داشت.
( ضمنا ایشان در همان سالهای اولیه طلبگی – در سن ۱۷ سالگی – با دختر عمویشان ازدواج کرد)

هجرت به شهر مقدس قم و تحصیلات عالیه حوزوی :
در سال ۱۳۲۸ شمسی و در سن ۲۲ سالگی ، برای تحصیل در سطوح عالیه ، به شهر مقدس قم هجرت کرد و از محضر اساتید بزرگ حوزه علمیه قم کسب فیض نمود.
آن فقید سعید بیش از ۱۲ سال جلسات دروس خارج فقه و اصول بزرگانی چون حضرات آیات عظام : محقق داماد، بروجردی، امام خمینی، گلپایگانی و سیداحمد خوانساری را درک کرد و همزمان به تدریس علوم حوزوی نیز می پرداخت .
تسلط آن مرحوم به تدریس علوم حوزوی، از ادبیات و منطق گرفته تا فقـه و اصول ، زبانزد خاص و عام شد و فضلای بسیاری ، از محضر ایشان کسب فیض نمودند .

اساتید حوزوی ایشان :
ادبیات :
ملامحمدعلی حبیب آبادی
سیدعلی اصغر برزانی – شیخ عباسعلی حبیب آبادی
حاج آقاعطا امامی
سطح :
شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی
شیخ علی قدیری – شیخ احمد فیاض – شیخ علی مشکینی
سلطانی طباطبائی – مجاهدی تبریزی
خارج فقه و اصول :
محقق داماد – بروجردی – امام خمینی – سیداحمد خوانساری – گلپایگانی – رفیعی قزوینی

ورود به شهر مذهبی ری :
پس از قریب ۱۵سال اقامت در شهر مقدس قم، در سال ۱۳۴۱ شمسی در پی نیاز و درخواست مردم مؤمن محله شیخ صدوق شهرری به یک روحانی فاضل جهت تصدی امور دینی و اجتماعی ، با توصیه مراجع عظام به ویژه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی (ره) به شهرری عزیمت کرد و در محله تاریخی شیخ صدوق (یا همان ابن بابویه) ساکن شد و تولیت و امامت جماعت مسجد محله صدوق را که همان سال ساخته شده بود و روبروی بارگاه شیخ صدوق واقع است عهده دار شد.
منزل مسکونی ایشان نیز مابین مسجد و مرقد مطهر شیخ صدوق واقع است. ایشان تا پایان عمر مبارکشان یعنی بیش از چهل سال در همان منزل قدیمی سکونت داشت و هرگز راضی به نوسازی یا جابجایی محل سکونت خود نشد.
از آنجا که ایشان ارادت خاصی به جناب شیخ صدوق ره داشت هر روز پس از اقامه نماز جماعت صبح به زیارت مرقد منورش میرفت و از همان زمان وصیتشان بر این بود که پیکرشان در ایوان حرم شیخ صدوق آرام گیرد.
ایشان همواره همگان را به شناخت و ترویج شخصیت بی بدیل شیخ صدوق توصیه و سفارش میکرد و افتخارشان خدمت به آستان مبارک شیخ صدوق بود و بی شک در معرفی و احیاء آن آستان مقدس نقش ویژه ای داشت.

تدریس در حوزه های علمیه :
حوزه های علمیه شهرری نیز همچون اصفهان و قم با ورود این عالم و استاد فرزانه ، رنگ و بوئی دیگر یافت و محضر درس و فیض ایشان در حوزات علمیه برهـان ، حضرت عبدالعظیم ، مدرسه الزهراء و نیز دانشکده الهیات و سایر مجامع علمیه ، سالیان سال طلاب و اهل علم و معرفت را از شهد شیرین فقه آل الله ، محظوظ و بهره مند نمود.
شصت سال تدریس خالصانه و عاشقانه در حوزه های علمیه اصفهان ، قم و شهرری شاگردان بیشماری را تربیت کرد که بسیاری از آنان جزو اساتید بزرگ حوزه و علمای برجسته نظام اسلامی می‌باشند .

مجاهدت در راه نهضت :
این عالم عامل مجاهد، همزمان با آغاز نهضت اسلامی، از همان ابتدا با اقتدا به حضرت امام خمینی(ره) به روشنگری علیه جنایات دستگاه ستمگر پهلوی و همراهی با قیام ملت ایران پرداخت. ایشان از اولین چهره های روحانی مبارز شهرری بود و نقش محوری و موثری در جریان انقلاب و مبارزات مردمی داشت.
ایشان با تاسیس کتابخانه‌ای در مسجد صدوق شهرری آن را به پایگاهی برای مبارزه تبدیل نمود و به توزیع کتب انقلابی و رساله‌های امام راحل‌(ره) و جذب و هدایت جوانان می پرداخت و در انتشار اعلامیه های حضرت امام ره نیز نقش فعال و کلیدی داشت.
ایشان از معدود علمایی بود که در جریان شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی ، علیرغم محدودیت‌های موجود ، مجلس بزرگداشتی برای ایشان در شهرری برپا نمود و به همین علت توسط ساواک دستگیر شد.

پشتیبان راستین انقلاب و نظام تا آخرین نفس :
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز تا پایان عمر مبارک خویش، در عرصه های مختلف، خالصانه و صادقانه در خدمت انقلاب و رهبری نظام بود و در راه پاسداری از ارزشهای انقلاب و ولایت فقیه از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد.

حضور در جبهه :
در دوران دفاع مقدس با روحیه بسیجی که از خصوصیاتش بود بارها در جبهه ها حضور یافت و علم و عمل خالصش همواره باعث تقویت روحیه رزمندگان بود .

برخی از مسئولیتهای اجرائی پس از انقلاب :

نماینده ویژه حضرت امام در اجرای فرمان هشت ماده ای
نماینده امام در کمیته انقلاب اسلامی شهرری
ریاست هیأت أمناء بقاع متبرکه شهرری
و امامت نمازجمعه شهرری
(از بدو پیروزی انقلاب به همراه مرحوم آیت‌الله رفیعی‌، سال‌ها به عنوان خطیب نماز جمعه شهرری، نمازگزاران را از خطبه‌های ارزشمند و پرمحتوای خویش بهره‌مند ساخت )

اقامه نماز جماعت در هر سه نوبت :
ایشان علاوه بر امامت جماعت مسجد صدوق، امامت مسجد خاتم‌النبیین(ص) – واقع در خیابان حرم – را نیز پس از فوت مرحوم آیت الله لاله زاری عهده دار بود و در طول ۴۳ سال سکونت در شهرری ، از معدود ائمه ای بود که تا پایان عمر مبارکش هر سه نوبت نماز را به جماعت در مسجد اقامه میکرد .

نمایندگی مراجع تقلید :
مرحوم آیت الله درچه ای در امور شرعیه، اجازه خاص از اعاظم مراجع تقلید داشت از جمله آیات عظام : سید محسن حکیم، شاهرودی، سیداحمد خوانساری، امام خمینی، خوئی، گلپایگانی، شریعتمداری، اراکی، مرعشی نجفی، فاضل لنکرانی، بهجت، منتظری، صافی گلپایگانی، سیستانی، مقام معظم رهبری و برخی مراجع معاصر .

تواضع و ساده زیستی :
آنها که از نزدیک با وی آشنا بودند، می‌دانند که از میان صفات برجسته اخلاقی ایشان ، چندین صفت جلوه بیشتری داشت . یکی از آن‌ها تواضع و وارستگی و عدم منیت ایشان بود. برای خود هیچ جایگاهی جز بندگی خدا را نمیخواست و از هرگونه شهرت و مدحی برای خود گریزان بود .
نقل می کنند : ” اگر در نامه‌ای عنوان آیت الله یا مشابه آن، برای ایشان به کار رفته بود ، ناراحت می شد و ابتدا عبارت آیت الله را خط می‌زد و سپس آن نامه را میخواند.”
ساده زیستی ایشان نیز زبانزد بود و زندگی و منش رفتاری ایشان فاقد هر گونه تجملات دنیوی بود و به حق، آیینه تمام نمای خلق و خوی نبوی و علوی بود.

فرزندان ایشان :
ایشان صاحب ۴ فرزند هستند : یک دختر و ۳ پسر بنامهای سیدمهدی ، سیدعلی و سید محمدجواد که همگی دارای تحصیلات حوزوی هستند.
لازم بذکر است فرزند روحانی ایشان – سید محمد جواد درچه ای – پس از ارتحال پدر در مسجد صدوق شهرری اقامه نماز میکند.

رحلت :
سرانجام پس از قریب ۸۰ سال عمر بابرکت، در آستانه شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان سال ۱۴۲۶ قمری(لیله القدر) برابر با ۴ آبان ۱۳۸۴ شمسی دعوت حق را لبیک گفت و روح بلندش به سوی ملکوت پرکشید تا در جوار رحمت حق با اجداد طاهرینش همنشین گردد.
پیکر مطهرش روز ۲۳ رمضان پس از اقامه نماز در مصلی بزرگ شهرری، با حضور هزاران نفر از مردم شهرری و باشکوهی خاص ، از حرم حضرت عبدالعظیم تشییع و طبق وصیت ایشان در جوار مرقد مطهر شیخ صدوق به خاک سپرده شد .
سلام و درود خداوند بر آن فقیه وارسته ؛ آن آیینه خضوع و خشوع و آن عبد صالح خدا .

کلام مقام معظم رهبری درباره این عالم فرزانه :
« … من، حاج آقا حسین درچه ای را از قبل انقلاب، از زمانی که در مدرسه حجتیه بودیم می شناختم.
… بخصوص ایشان را من خیلی دوست می داشتم و خدمتشان ارادت داشتم. خدا رحمتشان کند، ایشان بسیار متواضع و چهره متین و آرامی داشتند و من از دیدنشان لذت می بردم.
… و حقیقتاً خیلی متأثر شدم وقتی خبر فوت ایشان را شنیدم. خداوند ایشان را غریق رحمت کند.»

فرازی از پیام حضرت آیت الله حائری شیرازی :
« … رفتن برای پاک روندگان، قبولی از امتحان است و برای خودشان حیثیتی بالاتر از آن نیست. ولی بازماندگان که محروم از برکات وجود عزیزشان می شوند، بحق، مصیبت زدگانند.
حق آن بزرگوار برحقیر بسیار است … نعمت مجالست ومصاحبت ایشان درایام جوانی برای من کلاس اخلاق وآداب بود … چه اخلاق شیرین، چه چهره بشّاش، و چه بی اعتنا به دنیا بود. سلامت زیست و بسلامت رفت که « رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق»، لازمه اش «عاش سعیدا و مات سعیدا» می باشد. ..»

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.