۱۱ عکاس برتر مطبوعات ایران معرفی شدند

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، مراسم اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران به همت انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، عصر امروز (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت) در خانه هنرمندان برگزار و ۱۰ دوربین طلایی به عکاسان برگزیده و یک جایز نیز به بخش مالتی‌مدیا اهدا شد.

در ابتدای این مراسم، حمید فروتن رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران توضیحاتی درباره دومین دوره اعطای نشان عکاس سال مطبوعات ارائه کرد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر هم در بخشی از این مراسم گفت: فوتوژورنالیست‌ها به دلیل رفت‌وآمد زیاد در شهر باید از برخی معافیت‌ها بهره‌مند شوند که طرح ترافیک نیز جزء آن است. البته شنیدم بعضاً شرایط عجیبی را برای احزار عکاسان تعیین کرده بودند، در حالی که وقتی تشکلی انجمن صنفی دارد، نباید نیاز به این شرایط عجیب باشد. امیدوارم با حضور شهردار جدید این مشکل حل شود.

وی خطاب به سیدمحمود دعایی که در جمع حاضر بود، گفت: آقای دعایی شما تشریف نداشتید، جایزه برگزیده عکاسی یک ربع سکه بود که از نظر وجه مادی بسیار کم است. باید یک فکری برای آن کرد لااقل ربع سکه را نیم‌سکه کنیم. این سخن با واکنش دعایی و تأمین مابقی جایزه همراه شد و تشویق حاضران را در پی داشت. البته مجری مراسم با طعنه گفت به قول رئیس بانک مرکزی، الان ربع سکه به اندازه تمام‌سکه ارزش دارد!

سپس محمد صیاد، عکاس و همدوره زنده‌یاد شاهرخ حاتمی در سخنانی کوتاه از وی یاد کرد و گفت: نسل قدیمی عکاسی ایران این احترام را برای یکدیگر قائل بودند و امیدوارم این اتفاق در میان نسل جوان‌تر نیز بیافتد.

محمدحسین حیدری عضو انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس نیز از زنده‌یاد منوچهر یگانه‌دوست عکاس پیشکسوت مطبوعات یاد و از خبرگزاری ایرنا بابت همراهی نکردن وی برای چاپ عکس‌هایش انتقاد کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، اسماعیل عباسی به پاس تلاش ارزشمند و مستمر در زمینه تدریس، پژوهش، ترجمه و تألیف در زمینه عکاسی تقدیر شد. وی در سخنانی کوتاه با تأکید بر اینکه طی ۲۸ سال تدریس در زمینه عکاسی، منتی بر کسی ندارد، از همسرش که طی این سال‌ها همواره یار او بوده و نامش در جایی دیده نشده است، تشکر و قدردانی کرد.

سه عکاس پیشکسوت محمد اسلامی راد، جهانگیر رزمی (تنها ایرانی برنده جایزه پولیتزر) و عباس ملکی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

داوری این دوره از نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را محمود کلاری، سیف‌الله صمدیان، پیمان هوشمندزاده، رضا معطریان و نادر داوودی بر عهده داشتند و اسامی عکاسان منتخب را بدین شرح اعلام کردند که البته صمدیان به دلیل حضور در جشنواره کن، در این مراسم غایب بود.

** بخش مالتی مدیا:

ابوالفضل نسایی (برای مالتی مدیا «بابا اسید ریخت»)

** بخش محیط زیست:

تک عکس: مجتبی اسماعیل زاد

مجموعه عکس:

مهدی پدرامخو (برای مجموعه عکس «ریزگردها»)

** بخش  پرتره:

تک‌عکس: مقداد مددی

مجموعه عکس: اصغر خمسه (برای مجموعه عکس «ژنتیک»)

** بخش ورزشی:

تک‌عکس: جاوید نیکپور

مجموعه عکس: آریا جعفری (برای مجموعه عکس فوتبال بانوان)

وی جایزه خود را به بانوان فوتبالیست و هواداران فوتبالی بانو اهدا کرد.

** بخش مستند اجتماعی:

تک عکس: سمیه فرضی (برای تک‌عکس «راهی به سوی خانه»)

مجموعه عکس: سحر فعله‌گری (برای مجموعه عکس «دور از خانه»)

** بخش خبری:

تک عکس: یلدا معیری (برای تک عکس خبری «اعتراضات دی‌ماه»)

وی پس از دریافت جایزه خود از وجود مشکلات زنان در جامعه عکاسی گلایه کرد و وضعیت اشتغال آن‌ها را بغرنج دانست. معیری تأکید کرد: من در حال حاضر بیکار هستم و بسیاری از خانم‌های عکاس مانند من بیکار هستند.

مجموعه عکس: حسین ولایتی (برای مجموعه عکس «آزادسازی حویجه عراق»)

بر اساس این گزارش، ۲۵۵ عکاس با ۱۷۵ مجموعه عکس و بیش از ۱۲۰۰ عکس در دومین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران شرکت داشتند. استقبال از بخش مالتی‌مدیا بسیار پایین بود و فقط ۱۷ اثر توسط دبیرخانه دریافت شد.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.