انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی هشدار داد

به گزارش خبر تصویری:انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی ایران هشدار داد که افزایش ۱۹ درصدی قیمت خوراک روغن موتور در مردادماه موجب کاهش صادرات و غیراقتصادی بودن تولید می‌شود.

انجمن پالایشگاه‌های روغن سازی ایران، متشکل از کارخانه‌های اصلی تولید انواع روغن‌های خودرو و صنعتی در کشور که بیش از ۹۰ درصد نیاز بازار داخلی به انواع محصولات روانکار را تامین می‌کند، در اطلاعیه‌ای به نرخ جدید خوراک مصرفی این واحدهای صنعتی که توسط شرکت‌های پالایش نفت اعلام گردیده است واکنش نشان داد.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: افزایش ۱۹ درصدی خوراک کارخانه‌های روغن سازی (لوبکات) در مرداد ماه سال جاری، عملا موجب غیراقتصادی شدن عملیات تولیدی در این واحدها شده و بازار داخلی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. باتوجه به این‌که ناوگان‌های حمل و نقل جاده ای، حمل و نقل ریلی، حمل و نقل دریایی و بسیاری از صنایع و حتی خانوارها، مصرف کنندگان اصلی این کالای استراتژیک هستند، تصمیم افزایش ناگهانی نرخ خوراک براساس فرمولی که اساسا منطبق با شرایط فعلی حاکم بر فضای اقتصادی کشور نیست، موجبات هرج و مرج در بازار و تضییع حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان را به دنبال خواهد داشت.

لازم به توضیح است، خوراک واحدهای روغن سازی(لوبکات) از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۸ درصد افزایش یافته و این درحالی است که قیمت انواع روغن های موتوری بصورت تثبیتی و تحت نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان است. میزان افزایش نرخ خوراک از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون حدود ۴۲۵ درصد بوده که تنها در سال ۱۳۹۷، افزایشی به میزان ۱۸۲ درصد را تجربه کرده است.

ارزش این خوراک تقریبا معادل با ارزش HSFO۱۸۰ در نظرگرفته شده و در حالیکه این فرآورده در بازار خلیج فارس با تخفیف حداقل ۵۰ دلاری به مشتریان خارجی عرضه می شود، در بازار داخلی با قیمتی ۱۵ درصد بالاتر از قیمت پایه، در اختیار تولید کنندگان داخلی که عمده نیاز بازار داخل را تامین می نمایند قرار گرفته که این موضوع جای تامل فراوان دارد.

در بخش پایانی این اطلاعیه تاکید شده است: در سالی که بنا به بیانات مقام معظم رهبری با نام رونق تولید نامگذاری شده، فشار حداکثری به تولید کنندگان و نهایتا مردم عادی که مصرف کنندگان این نوع محصولات بصورت تجاری یا خانگی هستند، در ازای شناسایی سود بالاتر برای شرکت‌های پالایش نفت، موضوعی نیست که نهادهای نظارتی مانند ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به راحتی از کنار آن عبور کنند. باتوجه به نرخ فعلی خوراک، نه تنها تولید داخلی انواع محصولات روانکار از حیز انتفاع خارج شده،.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.