۳ راهکار اساسی اتاق بازرگانی برای جبران کسری بودجه

خبر تصویری: مسعود خوانساری در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موضوع کسری بودجه ۹۸ اظهار داشت: با توجه به مسائل پیش آمده از جمله تحریم‌ها پیش‌بینی می‌شود، بودجه ۹۸ بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری داشته باشد و این نگرانی وجود دارد که این کسری بودجه از استقراض بانک مرکزی یا اوراق مشارکت و یا از طریق فشار مالیاتی بر بنگاه‌های شناخته شده جبران شود.

خوانساری اظهار داشت:‌سازمان برنامه و بودجه این پیشنهادات را برای اتاق بازرگانی ارسال کرد و به نظر می‌رسد این ۲۶ عنوان کلی است که در بودجه‌های هر سال و برنامه‌های ۴ ساله می‌آید، بنابراین نمی‌تواند دردی را از بودجه کشور دوا کند.

وی با بیان اینکه ما در اتاق بر روی این موضوع کار کرده‌ایم، گفت: به سه راهکار در این مورد دست یافتیم که یکی بحث یارانه‌هاست به طوری که بیش از ۸۹۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می‌شود که اگر این عدد را بر سرانه تقسیم کنیم نفری یک میلیون تومان در هر ماه می‌شود که رقم کمی نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران  همچنین به یارانه سوخت اشاره کرد و گفت: در بنزین، گازوئیل و گاز حدود ۵۸۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود.

وی همچنین با اشاره به بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومان بیان داشت: در جلسه اخیر با رؤسای کمیسیون‌های اتاق تهران همگی متفق‌النظر بودند که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود، اگرچه دولت سعی دارد مقدار زیادی از این ارز را برای واردات کم کند ولی هنوز با این ارز کالا وارد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت ایجاد می‌کند و احتمال خروج سرمایه را بالا می‌برد،‌ همچنین اثر آن در صادرات مشخص نیست، منجر به قاچاق کالا و فساد در بخش خصوصی و دولتی می‌شود.

خوانساری افزود: در حالی که برای بسیاری از کالاهای خوراکی ارز ۴۲۰۰ تومان تخصیص یافته است، اما تورم یک ساله خوراکی‌ها تا آخر خرداد ماه نشان می‌دهد که تورم در این بخش حدود ۵۶٫۶ درصد بوده، در حالی که تورم سایر کالاهای غیرخوراکی حدود ۳۰٫۳ درصد بوده است.

وی بیان داشت: موضوع دیگر رسوب کالا در گمرکات است که گفته می‌شود ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات رسوب شده که این موضوع ناشی از صدور بخشنامه‌های متعدد است.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.